Biokšić: Radnici Aluminija izlaze na protest pred zgradu HDZ-a i Vlade FBiH

Fena
Biokšić: Radnici Aluminija izlaze na protest pred zgradu HDZ-a i Vlade FBiH

Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenika Aluminij Romeo Biokšić kazao je kako je plan ponovnog pokretanja proizvodnje u mostarskom Aluminiju, po svemu sudeći, propao te je najavio nova protestna okupljanja početkom septembra.

Nakon izvanredne skupštine Sindikata Biokšić je u izjavi za novinare podsjetio da je planom ponovnog pokretanja proizvodnje 1. septembra s radom trebao početi pogon ljevaonice no, po njegovim riječima, do danas nije učinjeno ništa konkretno da se to zaista i dogodi.

"Kako sada stvari stoji od plana ponovnog pokretanja proizvodnje nema ništa. Imamo informacije da se s 1. septembrom spremaju otkazi ugovora o radu djelatnicima Aluminija koji će biti proglašene tehnološkim viškom. Ako ne budu osigurana sredstava za otpremnine tim ljudima i ne bude im uvezan staž, 3. septembra radnici Aluminija izaći će na protest pred zgradu HDZ-a, a 5. septembra pred zgradu Vlade Federacije BiH", poručio je Biokšić.

Romeo Biokšić (Fena)

Potpredsjednik Skupštine Nezavisnog sindikata zaposlenika Aluminij Stjepan Bevanda dodao je kako je plan ponovnog pokretanja proizvodnje loše urađen i da ne nudi nikakva dugoročna rješenja.

"Aluminijska industrija je u problemima u cijelom svijetu zbog cijene struje. Postoji formula koja kaže da cijena struje ne smije prelaziti iznos od 40-45 eura po megawattsatu. Smiješno je govoriti o ponovnom pokretanju proizvodnje s cijenama od 70 eura, kada su nas na 70 ugasili", istaknuo je Bevanda.

Po njegovim riječima, radnici traže da im se osiguraju ekonomski uvjeti kako bi Aluminij dugoročno mogao raditi, a ne da se za tri-četiri mjeseca nađu u istoj situaciji.

Proizvodni pogoni mostarskog Aluminija zaustavljeni su 10. jula nakon što je poduzeće iskopčano s električne mreže zbog nagomilanih dugova.

Ukupni dug kompanije iznosi oko 400 miliona maraka, od čega se 293 miliona odnosi na dug za električnu energiju.

Aluminij zapošljava oko 900 radnika, a FBiH vlasnik je 44 posto dioničkoga kapitala, mali dioničari također imaju 44 posto dionica, dok Vlada Republike Hrvatske drži preostalih 12 posto dionica.

Nakon gašenja proizvodnje Krizno vijeće izradilo je plan rekonstrukcije i ponovnog pokretanja proizvodnje, a prije tri dana Uprava Aluminija priopćila je kako nema novac za provedbu tog plana. Nejasno je tko bi trebao osigurati taj novac.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak