Bakir Izetbegović: "Nismo zaslužili slabu podršku birača u Sarajevu, bili smo lider odbrane grada"
U Sarajevu se danas održava svečana sjednica Glavnog odbora povodom 33. godišnjice Stranke demokratske akcije, kojoj prisustvuju istaknuti članovi ove stranke.
Prisutnima se obratio predsjednik SDA Bakir Izetbegović koji je rekao:
"Trećina vijeka je iza nas, 33 godine turbulentene i dinamične historije naše domovine i naše nacije u kojima je SDA predvodila politički front koji je branio cjelovitost, usmjerenje, samu ideju Bosne i Hercegovine. Branili smo pravo na ravnopravnost, na miran i prosperitetan život Bosanaca i Hercegovaca. Otvorili smo prostor, a zatim unapređivali razvoj demokratije i političkog pluralizma koji nam je bio oduzet skoro pola vijeka.
Nepovoljni vremenski uvjeti otkazali utrku u St. Moritzu: Evo kada Elvedina nastavlja takmičenje
Šta su osnovni rezultati rada i napora SDA, koja su to postignuća koje moraju priznati i oni koji nas vole, a i oni koji nas ne vole?
Vjerujem da se radi o četiri neupitne vrijednosti:
Prvo: U vremenu rata – ne ponovio se – u vremenu zla i nasilja, tamo gdje je SDA imala dominantu ulogu desilo se najmanje ratnog zločina. Neuporedivo manje u odnosu na drugu i treću stranu;
Drugo: U vremenu postratne normalizacije odnosa, rada na pomirenju ljudi, na povratku protjeranih, na reafirmaciji multietničnog duha BIH, na usvajanju evropskih standarda i ubrzanju euroatlantskog puta koji to omogućava, SDA je bila motor stabilizacije, normalizacije i napretka;
Treće: U razvoju demokratije i ljudskih prava, stvaranju prostora za razvoj slobodnih medija, pluralizma i kritičke misli, tamo gdje je SDA imala dominantu ulogu dominantno su napredovali i svi navedeni, pozitivni procesi;
Četvrto: U obnovi i razvoju tržišne ekonomije, privatnog poduzetništva, rješavanju socioekonomskih pitanja, tamo gdje je SDA imala dominantnu ulogu ostvaren je najveći napredak; doprinosi privrede sa tog dijela BiH bukvalno pune budžete na svim nivoima, i time garantuju stabilnost države, oba entiteta, svih 10 kantona, pa i onih ekonomski neodrživih;
Peto postignuće je pozicija same SDA. Unatoč višedecenijskim napadima i pokušajima da se SDA kompromituje, oslabi, da se omrzne narodu, unatoč sistematski osmišljenim medijsko-propagandnim akcijama obilato finansiranim iz vana, čemu svjedočimo posljednjih godina, a naročito posljednjih mjeseci, prvoosnovana bh. stranka je i ostala prvorangirana, pobjednička stranka kroz niz izbornih ciklusa. SDA redovito dobiva podršku minimalno 280.000 glasača, najjača je stranka u BiH, skoro duplo je jača od sljedeće stranke u Federaciji BiH.
To je dovelo do udruživanja svih snaga kojima je SDA na bilo koji način, i iz bilo kojih razloga stajala na putu postizanja ciljeva u proteklim vremenima – i onih koji bi da podijele BiH, i onih koji bi da dominiraju nad njom, i onih koji bi da dominiraju nad Bošnjacima, da sputaju snagu najbrojnijeg naroda, da linijom manjeg otpora, ustupcima na njihov račun i na račun patriotskog i građanski orjentiranog dijela birača zadovolje apetite destabilizirajućih snaga, i onih koji se naprosto bore za vlast - a nemoć da pobijede SDA, porazi koje im je nanijela kroz niz uzastopnih ciklusa, doveli su ih do očaja i spremnosti da prave ustupke štetne za i državu i za narod."
Upravo ovaj fenomen udruživanja svih onih koji su izgledali neudruživo, i koji su bili spremni baciti pod noge sve principe koje su zagovarali, sve ono što su obećavali, i za što su se zalagali decenijama, obilježio je godinu koja je iza nas, dodao je Izetbegović, ističući da se "to udruživanje nije se desilo samo od sebe, već je ohrabrivano i dirigovano iz centara kojima je cilj sputavanje i slabljenje bošnjačkog političkog faktora, čiji je SDA dominantni predstavnik".
Najmanje promjene kursa i retorike je bilo na strani koju predvodi Milorad Dodik, koji je dosljedno i drsko nastavio sa udarima na državne institucije, sa pokušajima povrata nadležnosti na nivo entiteta, sa prijetnjama teritorijalnom integritetu BiH, sa vrijeđanjem predstavnika međunarodne zajednice, sa podrivanjem i prijetnjama OHR-u, smatra Izetbegović.
Podsjetio je na to kako je Dodik "militantnom paradom obilježio neustavni 9. januar i tom prilikom odlikovao Vladimira Putina, redovito je odlazio u Moskvu unatoč agresiji na Ukrajinu, putem NSRS-a je pozvao sudije Srbe u Ustavnom sudu da napuste Sud, pozvao Hrvate da zajednički napuste državne intitucije itd."
Optužio je i dio međunarodne zajednice kazavši da su se povlačili pred ovom agresivnošću, ne poduzimavši skoro ništa.
"Osude i principijelni stavovi su dolazili od Evropskog parlamenta, od Američkog senata, od parlamenata zemalja članica EU-a, od slobodnih intelektualaca i analitičara, ali vlade instruirane očigledno odavde, sa bh. terena, ne obaziru se na to. Umjesto da se suprotstave Dodikovim napadima i provokacijama, da pokušaju ojačati opoziciju u RS-u, da kreiraju alternativu u RS-u, da se suprotstave dvojcu SNSD/HDZ koji je proizvodio blokade i krize, koji je čak direktno rušio zakone koji su nam trebali donijeti kandidatski status za članstvo u EU, ambasadori su krenuli linijom manjeg otpora – tolerisali su RS i Dodika, ojačali poziciju HDZ i Čovića i krenuli na slabljenje probosanskog bloka, na kreiranje podjela u patriotskom spektru, na marginalizaciju i izbacivanje iz vlasti SDA", izjavio je Bakir Izetbegović, pa poručio:
"OHR je u saradnji sa pojedinim amabasadama odradio glavni dio posla u ovom čudnom i štetnom obratu. Intervencijama na Ustav skrojenim u dogovoru sa Zagrebom u korist HDZ-a, direktnim uplitanjem u izborni proces, favoriziranjem poslušnika koji su manjina u probosanskom bloku, a marginaliziranjem većine političkih snaga iz ovog bloka koje ne pristaju na štetne ustupke antidržavnim politikama, instrumentalizacijom pravosuđa u tu svrhu, o čemu otvoreno govore i ugledne sudije Suda BiH, nanesena je trajna šteta interesima Bosne i Hercegovine, demokratskim i društvenim procesima u njoj. Intervencije Visokog predstavnika, koje su uključivale i privremenu suspenziju Ustava FBiH, teško su poniženje za Bosnu i Hercegovinu i svakog njenog građanina."
SDA još od izbora 2018. godine, na kojima je također bila ubjedljivi pobjednik, rekao je šef SDA, "poziva na formiranje snažnog probosanskog i multietničkog bloka čiji zastupnici čine 60 posto Zastupničkog doma PSBiH": "Te 2018. smo odbijeni, a 2022. smo ignorisani. SDP, koji predvodi Trojku, nije pristao ni na kurtoazan sastanak sa SDA, sa dominantnim pobjednikom opštih izbora na svim nivoima. Ali su otrčali na svaki sastanak koji su zakazali Dodik, Čović, ambasadori kojima je cilj cijepanje probosanskog bloka, odnosno izdvajanje poslušničke komponente koja će za ulazak u vlast praviti ustupke štetne za državu."
Glavni ustupci, ako ih ne zaustavimo, tek slijede, smatra on: "Izborni zakon po volji HDZ-a, usporavanje ili zaustavljanje NATO puta po volji SNSD-a, podrška spornim projektima Buk bijela i aerodrom Trebinje, ponovno prepuštanje kontrole nad CIK-om SNSD-u i HDZ-u, predaja gasnog sektora pod kontrolu SNSD-a i HDZ-a..."
Izetbegović je istaknuo svoj stav - kako je "Trojka" je na putu ka preuzimanju vlasti zaboravila i pogazila sve principe i obećanja na kojima je dobivala podršku: "Zalagali su se za građanske principe, pa postali 'muslimanska reprezentacija', kako ih Dodik naziva; govorili su da nikad neće u koaliciju sa nacionalnim strankama, pa su otrčali u Mostar u zagrljaj Čoviću i u destileriju u Laktašima u zagrljaj Dodiku; godinama su kritikovali sastav Vijeća ministara i rukovodstva Parlamenta, pa glasali za SNSD-ove i HDZ-ove kadrove koji su na 'crnim listama'; obećali su programske vlade, a umjesto toga smo na državnom nivou dobili program sa nizom općih mjesta i otrcanih fraza, a u Federaciji ni to – program Federalne vlade još niko nije vidio; obećavali depolitizaciju javnih preduzeća, pa odmah po preuzimanju vlasti najavili smjenu sposobnih direktora i dovođenje podobnih, vlastitih stranačkih kadrova."
"Posebno važno obećanje se odnosilo na princip meritokratije – izbora najsposobnijih i najkompetentnijih kadrova za ministarske i druge bitne pozicije u vlasti. Sastav Vijeća ministara, a zatim i Vlade Federacije je takav da se bez pretjerivanja može konstatovati da nikada u postedejtonskoj BiH nije bio slabiji i nekompetentniji. Gotovo da nema nijednog ministra koji vodi resor, a da je za njega stručno osposobljen ili da ima iskustva u toj oblasti. DIF-ovci vode vanjske poslove i resore rada i socijalne politike, novinari se bave transportom i komunikacijama i slično.
Vladu F BiH, nametnutu ponižavajućim intervencijama na Ustav, predvodit će ponovo predsjednik SDP-a. SDP je navikao da ih na vlast dovode stranci, a ne narod. Ovo je drugi put. Prvi put je to bilo 2000, i taj mandat ćemo pamtiti po potjernicama jer podignuto je preko 600 optužnica. Alijansa za promjene, kako su je tada zvali, ostala je upamćena kao 'Alijansa za potjere'. Jedini put kada su im građani dali povjerenje bilo je 2010. Taj mandat ćemo pamtiti po protestima, pobunama, plenumima, paljevinama. Po četiri 'P' - i petom Pe esde-Pe! Paljevine su bile odgovor na preteško socio-ekonomsko stanje u Federaciji i bahat odnos SDP-ovih kadrova prema građanima.
SDP je poražen na izborima 2014. i Nikšić je Novaliću predao bolesnu Federaciju - deficit od 705 miliona KM, teško stanje u ministartsvima, javnim preduzećima i fondovima, blokirane račune, nezadovoljne radnike, kašnjenje plaća, penzija i boračkih naknada. Od Novalića je naslijedio izliječenog pacijenta - 800 miliona KM likvidnih sredstava na računima, 478 miliona suficita, uspješna ministarstva, javna preduzeća koja posluju pozitivno, fondove koji su u suficitu, povećane i redovne plate, penzije i boračke naknade, kao i smanjen dug", kritizirao je Izetbegović Trojku i SDP, poručivši kako "ne smijemo dopustiti da po treći put upropaste ono što su Vlade predvođene kadrovima SDA popravile i unaprijedile":
"U isto vrijeme, šansa da budete predmetom istraga, optužnica, crnih listi, afera, poništavanja diploma, svakojakog linča i progona je višestruko veća ako ste Bošnjak, bili vi privrednik, političar ili pripadnik Armije RBiH. Kada bi neko neupućen u noviju historiju BiH pogledao brojeve i statistike koji se odnose na istrage i optužnice, i na osnovu tih brojki donosio procjenu o stanju i problemima u BiH mogao bi komotno zaključiti da kriminala i problema nema na teritorijama na kojima nema Bošnjaka. I da ratnog zločina skoro da nije bilo osim od strane Bošnjaka, da je Armija RBiH počinila genocid.
Naravno, SDA podržava dosljednu primjenu vladavine prava i procesuiranje odgovornih za korupciju i sva druga krivična djela - uvijek ćemo podržati profesionalno i pošteno pravosuđe - ali nemoguće je da se korupcija i kršenje zakona događa samo na područjima na kojima u većini žive Bošnjaci, a da je nema u entitetu RS ili na područjima na kojima vlada HDZ."
On smatra da je SDA, iz razno-raznih razloga izgubila koalicioni kapacitet: "A bez njega očigledno nema pobjede u BiH, svi ostali su izašli na izbore u koalicijama. I prijateljska AK partija u Turskoj, koja bije sličnu bitku, i harizmatični predsjednik Erdogan ne bi izdržali sami. Nadjačali su jer su imali čvrstu predizbornu koaliciju. To je prva slabost SDA koju treba otkloniti na dugu stazu. I radimo na tome, oživljavamo saradnju sa onima sa kojima smo se bili razišli. Prvi korak je napravljen u Tuzlanskom kantonu. Tamo je Vlada formirana sa komotnom većinom – 20 od 35 zastupnika, a s nama su, osim DF-a, ponovo i neki od zastupnika koji su ranije napustili SDA. Zatim smo napravili koaliciju u USK sa NES-om i formirali Vladu i u ovom kantonu. U ponedjeljak bi trebalo da bude formirana i Vlada SBK."
Sljedeća, hronična slabost SDA je slaba podrška birača u kantonalnim centrima, posebno u Sarajevu gdje bilježimo kontinuirani pad rezultata, ocijenio je: "A to zaista nismo zaslužili. U odbrani Sarajeva, u organizovanju ratnog preživljavanja, u izgradnji ratnog tunela, u mirnoj reintegraciji grada, u postratnoj obnovi koja je od srušenog grada ponovo napravila respektabilan turistički i kulturni centar, u ekonomskom napretku koji je omogućio da se u Kantonu Sarajevo prikupi PDV-a kao u cijeloj Republici Srpskoj, presudna je bila liderska uloga SDA."
"Naravno, bilo je i grešaka, pogrešnih kadrovskih izbora, ali ko radi – taj i griješi. Slijede lokalni izbori, moramo se približiti biračima, naročito onima koji su rođeni poslije rata, i vratiti Sarajevo, Zenicu, Bihać, Mostar, osvojiti konačno i Tuzlu. Formula je intenzivan rad na terenu, kvalitetni mladi kadrovi i koalicije."
"Nama je potrebna međunarodna zajednica, PIC, OHR, Brisel, Washington. Mi moramo imati bolje rezumijevanje i bolju saradnju s njom. Postoje dva načina da se to ostvari. Prvi je da krenemo stopama Trojke, da podanički i poslušnički prihvatimo protektorat u kom se stabilnost BiH i Balkana postiže davanjem ustupaka onima koji prave probleme, na račun države Bosne i Hercegovine, sputavanjem snage bh. patriota, i posebno sputavanjem Bošnjaka. Drugi način je onaj koji prakticiramo već tri decenije. Kritikujemo Zapad kada griješi, tražimo da postupa ispravnije, principijelnije, da se drži vlastitih standarda, principa i obaveza koje je preuzeo. Da se ne povlači pred drskošću balkanskih siledžija. Ovaj pristup je, uz sve rizike, otpore i neugodnosti koje je nosio, uvijek dao rezultat. Veći ili manji. SDA nije poslušnička stranka, nismo isporučili što se od nas tražilo u Neumu, stalno smo nešto tražili od PIC-a, OHR-a, međunarodne zajednice, grebali im po savjesti, kritikovali, tražili pravdu, išli im na nerve. I nervozno reaguju, žele da nas odstrane. Ali neće iznijeti prave razloge za to, iznijeće neistine, neutemeljene diskvalifikacije. (...)
Uz širenje koalicionog kapaciteta, ali i neminovne greške Trojke na koje ćemo kao i do sada konstantno ukazivati, to će nam na narednim izborima donijeti dominantnu pobjedu. Možda i nikad ubjedljiviju, ako Bog da."
I na kraju, Izetbegović je poručio:
"Sutra nas očekuju važni izbori, jedni u Živinicama gdje naš kandidat Began Muhić treba biti izabran za gradonačelnika i nastaviti sa odličnim poslom koji je radio rahmetli Samir Kamenjaković. Drugi su u Turskoj, gdje je koalicija predvođena sestrinskom AK Partijom osvojila većinu u Velikoj narodnoj skupštini, a predsjednik Redžep Taip Erdogan u drugom krugu ide ka dominantnoj pobjedi nad kandidatom opozicije. Uvjeren sam da ćemo s Božijom pomoći slaviti dvije važne pobjede!"
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.