Alarmantno stanje u bh. gradu: Ugrizi zmija sve češći, a u bolnici jedna doza seruma

0
Radiosarajevo.ba
Alarmantno stanje u bh. gradu: Ugrizi zmija sve češći, a u bolnici jedna doza seruma

U posljednja dva mjeseca zvornička hitna pomoć zabilježila je osam slučajeva ujeda zmija. Najčešće su u pitanju poskok i šarka. Iako je zmijski ujed hitna medicinska situacija, Bolnica Zvornik trenutno raspolaže samo jednom dozom seruma protiv zmijskog otrova.

Osam slučajeva ujeda zmija u samo dva mjeseca i samo jedna dostupna doza seruma protiv zmijskog otrova. To je trenutna situacija u Zvorniku. 

Zbog nedostatka seruma, jedan pacijent je nedavno iz zvorničke bolnice morao biti hitno prebačen u UKC Tuzla kako bi primio odgovarajuću terapiju.

Kako je Vico Zeljković vidio žrijeb grupa za SP

A sezona zmija tek je počela. Građani s pravom postavljaju pitanje - smiju li zdravlje i život zavisiti od samo jedne doze seruma.

"To je nevjerovatno. Šta ako dođu dva pacijenta? Jednom ćemo dati tu jednu, a onaj drugi – ajd doviđenja", komentarisao je jedan zabrinuti stanovnik Zvornika. 

Drugi građanin smatra da je ovakva situacija neozbiljna, posebno u toku ljetnih mjeseci.

"Mislim da se na nivou Republike mora nabaviti više seruma, da se obezbijede sve bolnice, ne samo u Zvorniku", poručuju građani, apelujući na nadležne da hitno reaguju i osiguraju dovoljno doza.

Hitna pomoć Domova zdravlja prva je stanica za one koje ugrize zmija. Brza reakcija i pravilna prva pomoć mogu biti presudni kažu u zvorničkoj hitnoj pomoći.

"Preporuka je da se pacijent skloni na sigurno mjesto. Da se smanji fizička aktivnost. Da se pozove medicinska pomoć, da se ekstremiteta na kojem se nalazi ugriz oslobodi od tjesne odjeće i nakita i po mogućnosti da se taj ekstremitet imobiliše do dolaska hitne pomoći",  objašnjava Vladimir Lovren, načelnik službe hitne pomoći DZ Zvornik.

U zvorničkoj bolnici kažu da Institut za javno zdravstvo RS nabavlja i isporučuje serume zdravstvenim ustanovama, piše BN.

Dok nadležni raspoređuju serume, građani se suočavaju sa realnom opasnošću, sezona zmija još nije ni blizu kraja, a lijekova u nekim zdravstvenim ustanovama nema dovoljno.

Građani pitaju kako je uopšte došlo do ovakve situacije? 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak