Godina 2017: Političke svađe, haške presude, propuštene šanse za EU
Za mnoge analitičare ovo je, praktično, izgubljena godina. Donosimo pregled najvažnijih društveno-političkih događaja u proteklih 12 mjeseci.
Januar
Početak godine je obilježio skandal u vezi angažiranja vojnog orkestra Oružanih snaga BiH na proslavio dana RS-a u Banjoj Luci. Nakon što je ovu odluku objelodanio član Predsjedništva BiH Mladea Ivanić, uslijedile su žestoke reakcije političkih stranaka iz FBIH ali i predstavnika međunarodne zajednica, a prevashodno NATO štaba u Sarajevu. Sve to je začinio i dolazak tadašnjeg predsjednika Tomislava Nikolića u Banja Luku. SBB je tada zatražio i smjenu zamjenika minsitra odbrane Seada Jusića inače njihovog kadra.
Ubrzo nakon toga iz State departmenta je potvrđeno da je SAD lideru RS-a Miloradu Dodiku propsiala sankcije, odnosno da je stavljen na "Crnu listu", a on je ubrzo nakon toga ambasadorku SAD-a u BiH Maureen Cormack proglasio "personom non grata".
Februar
Rasprava hrvatskih zastupnika u Europskom parlamentu o federalizaciji BIH, rasplamsala je strasti na političkoj sceni u BiH: Sve je rezultiralo rezolucijom usvojenom u Federalnom parlamentu kojom se osuđuje ovaj čin.
U ovom mjesecu član predsjedništva BiH organizirao je skup u sarajevskoj Vijećnici povodom odluke da BiH Haškom sudu preda zahtjev za reviziju tužbe protiv Srbije. Ovaj zahtjev je i predat, ali ga je Haški sud ubrzo odbio s obrazloženjem da nije blagovremeno podnesen. Ovaj čini izazvao je ogromne političke tenzije.
Sredinom ovoga mjeseca objelodanjena je pozitivna vijest iz domena EU integracija, a riječ je o usaglašavanju svih pitanja vezani za Mehanizam koordinacije, kako bi država s Briselom govorila "jednim glasom".
U aprilu je održan Mostarski sajam koji je okupio političke lidere iz regiona, a među njima i tadašnjeg premijera Srbije Aleksandra Vučića. U istom mjesecu ministar vansjkih poslova Velike Britanije Boris Johnson došao je u posjetu BiH. MMF još u aprilu, nakon debkla u vezi s usvajanjem seta zakona o akcizama, da bez toga neće biti nastavka aranžmana.
Vijeće ministara BiH stavlja van snage odluku o ostvarivanju prava funkcionera u vlasti na nivou BiH na "bijeli hljeb". U medijima objavljena informacija da je direktorica Kliničkog centra u Sarajevu Sebija
Maj
Žestoki obračuni puem medija na relaciji ministra sigurnosti Dragana Mektića, Tužilaštva BIH i pojedinih članova VSTV-a obilježili su početak ovog mjeseca.Senad Šepić zajedno sa Sadikom Ahmetovićem i Salkom Sokolovićem u Predstavničkom domu fomira Nezavisni blok, koji će kasnije postati i nova politička partija.
U Predstavničkom domu pao je set zakona o akcizama. Međnarodna zajednica tvrdi „to je korak unazad“. U maju se aktuelizira priča kuda će proći trasa brze ceste Sarajevo-Beograd, koja još nije okončana.
Nakon što Vlada RS-a nije uspjela osigurati većinu za prodaju državnih akcija u Rudniku Ljubija, otvorile su se spekulacije i nagađanja o eventualnoj prekompoziciji Vlade ili, čak, njenom padu.
Juni
Na samom početku mjeseca dobra vijest: BIH ispunila uvjete za isplatu ruskog klirinškog duga od 125 miliona dolara. Visoki njemački zvaničnici su potrdil ida Njemačka ima još jedan plan za BIH i Balkan a zove se „Belin plus“.
Član katarske kraljevske porodice u ovom mjesecu je na aukciji kupio kompleks „Bosmal“ u Sarajevu za 35 miliona KM.
Prve provokacije pred godišnjicu genocida u Potočarima: Najavljen skup podrške Ratku Mladiću 11. jula. U Potočarima je 11. jula obilježena 22. godišnjica genocida u Srebrenici.
Predsjednik FBiH Marinko Čavara objelodanjuje da ga neko prati te izjavljuje „život mi je bio ugrožen“. Izetbegović i Čović ne štede na međusobnim optužbama o radu u vlasti. Sud BiH obara optužnicu Tužilaštva BiH o održavanju referenduma u RS-u.
August
Početak mjesec obilježen tenzijama između Hrvatske i BiH o gradnji Pelješkog mosta. Oštre reakcije u BiH na izjave ministra vanjskih poslova Sebastiana Kurza o tome da neko plaća muslimanke u Sarajevu da se oblače na određen način.
Aleksandar Vučić, kao novoimenovani predsjednik Srbije došao je u zvaničnu posjetu Sarajevu: Svečano dočekan u institucijama BiH.
Predsjedništvo BiH prihvatilo Ugovor o osnivanju Transportne zajednice, BiH konačno ispunila uvjete EU. Reisu-l-ulema IZ u BIH Husein ef. Kavazović pisao hrvatskoj predsjednici Kolindi Grabar-Kitarović nakon njene kontroverzne izjave od 10.000 ekstremista: Zašto BiH etiketirate kao prijetnju?
Oktobar
Opozicione stranke u OV Novo Sarajevo traže referendum za premenovanje Sportske dvorane na Grbavici u Goran Čengić. U istom mjesecu OV većinom glasova odbija ovaj prijedlog.
Decembar
Europski komesar za proširenje Johannes Hahn u Sarajevu održao sastanak s liderima. Razočarenje zbog neispunjenih obaveza na putu ka EU.
Članovi Predsjedništva BiH održali sastanak s Aleksandrom Vučićem, najviše reakcija izazvala opaska Izetbegovića da se vanjska politika BiH kroji u Sarajevu.
Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH formirala je predmet u vezi sa govorom mržnje i šovinističkim ispadima Dženana Selimbegovića, zamjenika sekretara Predsjedništva BiH, prema novinarkama Saneli Prašović-Gadžo i Arijani Saračević-Helać.
Oba doma Parlamenta BIH usvojila su set zakona o akcizama. MMF ubrzo nakon toga obećao nastavak aranžmana i isplatu prve tranše.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.