14 poslanika PSBiH pisalo Ustavnom sudu u vezi Zaključaka NSRS: Traže hitno djelovanje

0
Radiosarajevo.ba
14 poslanika PSBiH pisalo Ustavnom sudu u vezi Zaključaka NSRS: Traže hitno djelovanje

Četrnaest poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine iz četiri poslanička kluba (Klub zastupnika SDP BiH, Klub zastupnika Narod i pravda, Klub poslanika Naša stranka - BHI KF i Mješoviti klub zastupnika) danas, 2. septembra, je Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine predalo Zahtjev za rješavanje spora između Bosne i Hercegovine i entiteta RS u vezi sa Zaključcima povodom Informacije u vezi sa odlukom Centralne izborne komisije BiH o prestanku mandata predsjedniku RS Miloradu Dodiku, koje je usvojila Narodna skupština RS na 24. posebnoj sjednici održanoj 22. augusta.

"Kao podnosioci zahtjeva smatramo da se navedenim zaključcima direktno krše odredbe Ustava Bosne i Hercegovine i to član I/2. (demokratska načela i vladavina prava), član III/3.b) (pravni poredak i nadležnosti institucija) i član VI/5. (konačnost i obaveznost odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine). U zahtjevu smo posebno istaknuli da su odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, Suda Bosne i Hercegovine i Centralne izborne komisije BiH konačne i obavezujuće, te da se radi o odlukama institucija države Bosne i Hercegovine koje se moraju provoditi, a njihovo odbacivanje predstavlja direktno kršenje Ustava Bosne i Hercegovine", navodi se u zajedničkoj izjavi podnosilaca Zahtjeva, i precizira da o tome jasno govori odredba člana III/3.b) Ustava BiH gdje stoji da se "entiteti i sve njihove administrativne jedinice moraju pridržavati Ustava Bosne i Hercegovine, kao i svih odluka institucija Bosne i Hercegovine".

Ustavni sud BiH je u nekoliko ranijih predmeta izričito zaključio da "donošenje entitetskih akata suprotno proceduri koja je propisana državnim zakonima pokreće pitanje ustavnosti takvih akata".

Savez samostalnog sindikata podržao proteste studenata u Sarajevu: Donijeli i važne zaključke

S tim u vezi, kako se dalje navodi, entiteti i svi drugi nivoi vlasti moraju provoditi odluke državnih organa Bosne i Hercegovine. Svako suprotno postupanje entitetskih organa vlasti, kao i službenih i odgovornih lica u tim organima znači rušenje ustavnog načela vladavine prava na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine i sa sobom povlači krivičnopravnu odgovornost u smislu člana 239. Krivičnog zakona BiH (Neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH i Suda BiH).

"Detaljno smo se, kao podnosioci zahtjeva, referirali na tačku 12. neustavnih zaključaka NSRS koja govori o zaduženju prema Kolegijumu NSRS da "pripremi tekst Rezolucije o samoopredjeljenju srpskog naroda i Republike Srpske".

Jelena Trivić: "Čvrsto vjerujem i znam da će SNSD učestvovati na prijevremenim izborima"

Srpski narod u entitetu RS, kao ni entitet RS nemaju pravo na samoopredjeljenje, jer prema Ustavu Bosne i Hercegovine samo država ima teritorijalni integritet, suverenitet, međunarodnopravni subjektivitet i političku nezavisnost.

Sa aspekta međunarodnog prava i ranije prakse Ustavnog suda BiH jasno je da srpski narod i entitet RS ne mogu konzumirati pravo na "samoopredjeljenje" iz Povelje UN-a, jer je srpski narod u Bosni i Hercegovini konstitutivni narod, a entitet RS ima visok stepen ustavnih nadležnosti koji im garantuje zaštitu svih ustavnih prava", ističe se.

Podsjećaju da je, s tim u vezi, Ustavni sud BiH još 2000. godine ustanovio da je "neustavna tadašnja preambula Ustava RS koja je sadržavala odredbu o pravu srpskog naroda na samoopredjeljenje".

Sud je tada proglasio neustavnim i druge odredbe koje su govorile o namjeri entiteta RS da se povezuje "s drugim državama srpskog naroda".

"Dakle, svako postupanje u smjeru pripreme i eventualnog usvajanja tzv. Rezolucije o samoopredjeljenju srpskog naroda i RS povlači ozbiljnu međunarodnu i ustavnopravnu odgovornost, kao i krivičnopravnu odgovornost u smislu člana 156. Krivičnog zakona BiH (napad na ustavni poredak).

Na kraju, važno je naglasiti da smo kao podnosioci zahtjeva zatražili od Ustavnog suda BiH i privremenu mjeru kojom bi se obustavila primjena svih navedenih zaključaka, jer ako dođe do njihove implementacije može doći do ozbiljnih posljedica po mir, sigurnost, vladavinu prava, ali i ustavnopravni poredak Bosne i Hercegovine u cjelini.

Također, ako institucije, organi, kao i pojedinci u RS-u postupe po zaključku koji govori o "onemogućavanju održavanja prijevremenih izbora na teritoriji RS", to predstavlja krivično djelo "Onemogućavanje sprovođenja izbora", ali i ozbiljan sigurnosni izazov u slučaju konflikta nadležnosti državnih i entitetskih organa za sprovođenje zakona.

Zbog toga očekujemo hitno djelovanje Ustavnog suda BiH i donošenje privremene mjere kako bi se preventivno djelovalo i onemogućili problemi koji mogu nastati u primjeni spornih zaključaka NSRS, navedeno je u zajedničkoj izjavi podnosilaca zahtjeva, klubova poslanika SDP BiH, Naroda i pravde, Naše stranke - BHI KF i Mješovitog kluba poslanika.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak