Španija, Estonija, Turska... (VIDEO)

Nogometaši Bosne i Hercegovine u subotu igraju utakmicu koja može odlučiti o odlasku našeg nacionalnog tima u baraž za odlazak na Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoj Africi 2010. godine.

U novembru 2007. godine određeno je da će naša reprezentacija igrati u grupi 5 kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Zmajevi su se našli u grupi sa prvakom Evrope ekipom Španije, izuzetno jakom reprezentacijom Turske i uvijek neugodnom Belgijom. U grupi su se još našle reprezentacije Estonije i Armenije.

Španija - BiH 1:0
Bosna i Hercegovina je 6. septembra prošle godine otvorila kvalifikacije za SP porazom od Španije u Murciji. Prvaci Evrope, slavili su sa minimalnih 1:0. Jedini pogodak na utakmici postigao je David Villa u 57. minuti. Isti igrač je u prvom poluvremenu propustio realizirati jedanaesterac kojeg je, prema mišljenju glavnog sudije Craiga Thompsona, skrivio Muratović.

BiH - Estonija 7:0
Izabranici Miroslava Ćire Blaževića nisu bili poljuljani porazom u Murciji, te su samo četiri dana kasnije na Bilinom Polju deklasirali reprezentaciju Estonije sa 7:0. Misimović je u 25. minuti doveo Zmajeve u vodstvo, a isti igrač je pet minuta kasnije bio precizan sa bijele tačke za 2:0. Taj rezultat je stajao i na kraju prvih 45. minuta, a onda su u drugom dijelu reprezentativci Bosne i Hercegovine pokazali svu svoju snagu. Prvo je Misimović postigao svoj treći pogodak u 56. minuti, a samo dva minuta kasnije Muslimović povisio na 4:0. Džeko je u nastavku susreta dva puta zatesao mrežu gostiju (60 i 73. minuta), da bi konačnih 7:0 postavio Senijad Ibričić.

Turska - BiH 2:1
Nošena visokom pobjedom protiv Estonije reprezentacija BiH je u Istanbul 11. oktobra otputovala puna optimizma. Pozitivnu atmosferu u timu krunisao je pogotkom u 26. minuti Edin Džeko za veliko slavlje bh. igrača i navijača. U drugom dijelu izabranici Ćire Blaževića su nesretno primili dva gola. Turci su prvo izjednačili u 51. autogolom Džeke, a pobjedu domaćinu donio je Erdinc u 66. minuti susreta.

BiH - Armenija 4:1
Četiri dana kasnije u Zenicu je doputovala Armenija, koja je Bilino Polje napustila sa četiri gola u mreži. Izabranici Ćire Blaževića slavili su sa 4:1. Bosna i Hercegovina povela je golom kapitena Emira Spahića u 31. minuti. Osam minuta kasnije Edin Džeko povisio je na 2:0. U desetoj minuti drugog dijela Muslimović, na asistenciju Misimovića povisuje na 3:0. Isti igrač je na ubačaj Admira Vladavića postigao četvrti pogodak za Bosnu i Hercegovinu. Gosti su u 84. minuti postigli počasni pogodak preko Vahagn Minasjana.

Belgija - BiH 2:4
Najbolji strijelac jesenjeg dijela Bundeslige Vedad Ibišević se povrijedio zbog čega je morao propustiti dvije izuzetno bitne utakmice protiv Belgije. Oslabljeni neigranjem Ibiševića Ćirini izabranici su svejdeno pokazali veliko srce ostvarili zaslužene pobjede. Prvo su u Genku 28. marta sa 2:4 savladali Vragove. Već u 7. minuti Edin Džeko maestralno je pogodio za veliko slavlje naše reprezentacije. BiH je sa prednošću od jednog gola otišla na odmor, a onda je u 65. minuti Dembele poravnao na 1:1. Pet minuta kasnije navijači naše zemlje napravili su veliku bakljadu zbog koje je privremeno prekinuta utakmica. Nakon pauze bolje se snašla naša reprezentacija koja je u samo deset minuta postigla tri gola. Prvo se Sanel Jahić u 75. minuti, nakon ubačaja Misimovića, najbolje snašao ispred gola gostiju i doveo bh tim u novo vodstvo. Pet minuta kasnije rezervista, tek oporavljeni, Zlatan Bajramović povisuje na 3:1. Mislimović je golom u 85. minuti 'zapečatio' sudbinu Belgijanaca, a gosti su do kraja iz jedanaesterca uspjeli smanjiti na 4:2. Strijelac je bio Sonck dvije minute prije kraja utakmice.

BiH - Belgija 2:1
Uzvrat se igrao samo četiri dana kasnije. Bosna i Hercegovina je ubilježila svoju treću uzastopnu pobjedu. Misimović je u 12. minuti odlično ubacio a najviši u skoku bio je Edin Džeko koji dovodi Zmajeve u vodstvo od 1:0. Dva minuta kasnije Džeko je ponovo bio strijelac za veliko slavlje navijača na prepunom Bilinom Polju. Konačnih 2:1 postavio je Swerts u 88. minuti.

Armenija - BiH 0:2
Petog septembra BiH otputovala je Armeniju. Izabranici Ćire Blaževića slavili su sa 2:0. Golove su postigli Senijad Ibričić u 6. i Zlatan Muslimović. u 76. minuti.

BiH - Turska 1:1
Četiri dana kasnije reprezentacija Bosne i Hercegovine ugostila je Tursku. Pobjeda protiv Turske bi definitivno riješila pitanje drugoplasirane ekipe u grupi. U prvim minutama utakmice dogodilo se ono čega su se svi bojali. Turska je povela golom Belozoglua već u 4. minuti. Zmajevi su ipak uspjeli izjednačiti prekrasnim pogotkom Salihovića iz slobodnog udarca i tako ostati na četiri boda prednosti ispred Turske.

Izabranicima Miroslava Ćire Blaževića ostale su dvije utakmice do kraja kvalifikacija u kojima moraju ostvariti barem jednu pobjedu. Mnogo veće šanse imamo protiv Estonije u gostima gdje bi riješili muke i onda u zadnjem kolu rasterećeni dočekati Španiju 14. oktobra.