Najveći poraz Hrvatske u istoriji

Nogometaši Engleske deklasirali su Hrvatsku sa čak 5:1.

Aaron Lennon je od prvog napada preuzeo konce igre u svoje ruke, desno krilo Tottenhama i Engleske prvo je u sedmoj minuti izborio penal koji je u vodstvo pretvorio Frank Lampard, a deset minuta kasnije snajperski je naciljao glavu Stevena Gerrarda. Kapetan Liverpoola rutinski je pogodio za 2:0 i otklonio rezultatsku neizvjesnost.

U 59. minuti Johnson je pravario Pranjića i pogodio u glavu Lamparda koji postiže svoj drugi gol. U 67. je ubacivanje iz očaja pronašlo neobično usamljenog Gerrarda koji se ponosno izjednačio s kolegom Lampardom.

Eduardo da Silva, koji se čitav susret suočavao sa zvižducima, publici je vratio najefikasnijom metodom. U 72. minuti, tri minute nakon prvog udarca Hrvatske u okvir Engleskog gola, pospremio je pod prečku jedan odbijanac. Osim tog gola, Hrvatska je ukupno zaprijetila još samo dva puta. U oba navrata pucao je najbolji Hrvat na terenu - Mandžukić i oba puta prebacio je gol.

Posljednji čin utakmice na Wembleyu uslijedio je u 78. minuti kada je Runje promašio ispucavanje, a Wayne Rooney primio loptu i postavio konačnih 5:1 i najviši poraz u istoriji hrvatske reprezentacije.

Srećom po Hrvatsku Ukrajina nije ostvarila pobjedu na gostovanju kod Bjelorusije. Tačnije bilo je neriješeno, bez golova. Tako da Hrvatska ima dobre šanse da ostnae na drugoj poziciji koja vodi u baraž.

Novi šok Belgiji priredili su Armenci koji su slavili sa 2:1. Armenci su poveli golom Goharyana u 23. minuti, a Hovsepyan u 53. povisio na 2:0. Sve što su Belgijanci uspjeli uraditi do kraja susreta jeste pogodak Camarga u 90. minuti.

Španija je još jednom potvrdila prvo mjesto u skupini, savladavši Estoniju sa 3:0. Golove za Furiju postigli su Fabregas u 32., Cazorla u 82. minuti, a konačnih 3:0 postigao je Mata u 90. minuti.

Srbija je sa igračem više skoro 80 minuta odigrala bez pobjednika na Marakani sa Francuskom 1:1. Počelo je kao iz snova za Srbiju. U 9. minutu Hugo Lloris srušio je Nikolu Žigića u gol šansi, Italijan Roberto Rossetti pokazao je francuskom golmanu put u svlačionicu, a Nenad Milijaš doveo je domaće u vodstvo.

Lopta koja se odbila od Stojkovića pala na nogu Thierry Henrya iz prve loptu sa peterca sproveo u mrežu za 1:1 i šok na stadionu Marakana gdje su navijači očekivali potpuni pad Galskih pjetlova.

Do kraja susreta mreže se nisu tresle, a rezultat koji je po isteku 90 minuta ostao na semaforu više odgovara Srbiji koja i dalje ima četiri boda prednosti nad Francuskom.