Mundijal 2026 | Jedna od najvećih senzacija SP-a: Ekvador srušio Njemačku, loše vijesti za Hrvatsku

1
Radiosarajevo.ba
Mundijal 2026 | Jedna od najvećih senzacija SP-a: Ekvador srušio Njemačku, loše vijesti za Hrvatsku

U okviru trećeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva 2026. snage su odmjerile reprezentacija Njemačke i Ekvadora, te Curacaoa i Obale Slonovače.

Krenimo redom...

Njemačka - Ekvador 1:2

Već u drugoj minuti utakmice Njemačka uspijeva dođi do vodstva golom Leroy Sanea koji je nadmudrio odbranu Ekvadora. Bilo je sumnje u legalitet gola zbog opasne igre Sanea, ali sutkinja je presudila u korist Njemaca. 

Pjesma koja je nosila Zmajeve do historijskog uspjeha: Nazif Gljiva otkriva kako su nastali Ljiljani

Nedugo nakon prvog gola, Ekvador u devetoj minuti dolazi do izjednačenja golom Nilsona Angule. 

Utakmica između Njemačke i Ekvadora donijela je sadržajan i dinamičan fudbal, uz prilike na obje strane. Obje reprezentacije igraju ofanzivno, što je rezultiralo velikim brojem uzbuđenja pred oba gola.

Njemačka je bolje otvorila susret i već u 15. minuti zaprijetila preko Nmeche, čiji je udarac završio pored gola. Nijemci su nastavili s pritiskom, ali nisu uspjeli iskoristiti svoje prilike.

Nakon izjednačujućeg pogotka, Ekvador je zaigrao znatno sigurnije i preuzeo inicijativu u pojedinim dijelovima susreta. Njihova igra postala je konkretnija, a njemačka odbrana našla se pod većim pritiskom.

Poslije pauze za hidrataciju Njemačka je ponovo podigla ritam i stvorila novu veliku priliku. Florian Wirtz je uputio precizan centaršut, Kai Havertz bio je najviši u skoku, ali je njegov udarac glavom sjajno zaustavio golman Galindez.

U drugom dijelu Ekvador je bio bolji i zasluženo pobijedio. 

Gol odluke postigao je Gonzalo Plata. Pedro Vite je izveo korner s desne strane, Rodriguez je prebacio loptu na dva-tri metra od mreže, gdje je Gonzalo Plata samo podmetnuo nogu i pogodio za prednost 2:1.

Do kraja su Ekvadorci izdržali nalete Nijemaca i uzdignutih ruku dočekali kraj dvoboja.

Curacao - Obala Slonovače 0:2

U susretu trećeg kola grupe E, reprezentacija Obale Slonovače napravila je važan korak ka plasmanu u nokaut fazu takmičenja.

Iako im je protiv Kurasaa za prolazak dalje bio dovoljan i remi, Afrički Slonovi od samog početka nisu željeli kalkulisati. U utakmicu su ušli veoma ofanzivno, s jasnom namjerom da što prije steknu rezultatsku prednost.

Takav pristup isplatio se već u sedmoj minuti. Odbrana Kurasaa napravila je veliku grešku kada je Brenet uputio neprecizno dodavanje u opasnoj zoni, što je protivnik odmah kaznio.

Diomande je odlično pročitao situaciju, presjekao loptu i nesebično proigrao Nicolasa Pepea. Iskusni napadač nije propustio poklon, mirno je savladao golmana Kurasaa i donio Obali Slonovače rano vodstvo od 1:0.

Drugi gol pao je u drugom poluvremenu. U 64. minuti dubinsku loptu u šesnaesterac dao mu je Ibrahim Sangare, a Pepe sjajno pogodio ljevicom s desetak metara.

Time su uništeni mundijalski snovi male karipske državice, koja ima samo 150.000 stanovnika na svom arhipelagu nasuprot Venezuele.

Njemačka kao prva i Obala Bjelokosti kao druga u grupi, a Ekvador će sa četiri osvojena boda sigurno biti među osam najboljih trećeplasiranih.

Ekvador je preokretom protiv Njemačke skočio na vrh poretka trećeplasiranih, pretekao Bosnu i Hercegovinu i zakomplicirao situaciju Hrvatskoj.

Ne trebate brinuti, Zmajevi su ranije izborili plasman među 32 najbolje selekcije na svijetu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak