Tri godine od smrti NBA zvijezde Kobeja Bryanta: Sportski svijet nije zaboravio košarkaškog genija
Prošle su tri godine od smrti Kobeja Bryanta, legendarnog košarkaša Los Angeles Lakersa i jedne od najvećih zvijezda u historiji NBA lige.
Sportski svijet nije zaboravio helikoptersku nesreću u kojoj su poginuli košarkaška legenda Kobe Bryant, njegova kćerka i još sedam osoba. Helikopter Sikorsky S-76B pao je 26. januara 2020. godine nedaleko od Calabasasa, u Californiji, 48 kilometara od Los Angelesa.
Bryant je u Lakersima proveo cijelu 20-godišnju NBA karijeru, uključujući i 17 sezona u Staples Centru. Pod svodom Staples Centra izložena su dva Bryantova dresa sa brojevima 8 i 24.
Semir Halilović podnio ostavku na poziciju ambasadora BiH u Kataru: Poslao pismo Denisu Bećirović
Rođen u Philadelphiji, odrastao u Italiji
Shaquille O'Neal i Kobe Bryant: Priča o prijateljstvu slavnog NBA dvojca
Bryant je sa LA Lakersima osvojio pet NBA prstenova, a dva puta je proglašen za MVP-a finalne serije. Uz to je na NBA All-star utakmicama nastupio čak 18 puta. Sa reprezentacijom Sjedinjenih Američkih Država osvojio je dva olimpijska zlata.
Slike Bryanta, ili brojevi 8 i 24 koji se povezuju s njim, oslikani su na košarkaškim terenima i uličnim zidovima širom svijeta.
Kao rezultat istrage u vezi s nesrećom, utvrđeno je da je uzrokovana greškom pilota zbog guste magle.
Bryant je u braku s Vanessom Laine dobio četiri kćerke - Bianka, Gianna, Natalia, Capri.
Kobe Bean Bryant, kojeg stalno upoređuju sa legendarnim Michaelom Jordanom, koji je svojom pozicijom, stilom igre, udarcima iz skoka unazad, što je najvažnije ambicijom za pobjedu i koji je imao šest šampionskih titula obilježivši '80-te i '90-te, rođen je 23. augusta 1978. godine u Philadelphiji.
Kobe, koji se s košarkom upoznao sa tri godine, preselio se u Italiju sa porodicom kada je imao šest godina.
Njegov otac Joe Bryant igrao je košarku u NBA-u i Evropi. Sinu je dao ime po omiljenom poznatom bifteku japanskog grada Kobe.
Nakon što su se preselili u Italiju Kobe je naučio italijanski i španski. U Sjedinjene Američke Države se vratio 1991. godine kada je njegov otac napustio košarku.
Privukao je pažnju svojim nastupom u srednjoj školi "Lower Merion" u Philadelphiji.
Charlotte Hornetsi izabrali su ga u prvom krugu kao 13. picka NBA drafta 1996. i ušao je u NBA direktno iz srednje škole te tako postao najmlađi igrač sa 18 godina. Hornetsi su ga tradeovali u Lakerse, a ostalo je istorija.
Od razmaženog novajlije do osvajača titula
Bryant je nosio dres Lakersa sa 18 godina, što ga je učinilo "najmlađim košarkašem koji je igrao u NBA ligi" sve dok njegov rekord nisu oborili Jermaine O'Neal i Andrew Bynum.
Bryant je s tadašnjim suigračem Shaquilleom O'Nealom odveo Lakerse do tri uzastopna naslova NBA prvaka (2000, 2001. i 2002. godine).
Nakon što je u sezoni 2003/04. O'Neal napustio momčad, Bryant je postao superzvijezda Lakersa. Pratile su ga oštre izjave i samouvjereni stav.
Poput Lakersa, Bryantova se sudbina promijenila u ljeto 1999. godine, kada je Phil Jackson, koji je osvojio šest šampionata sa Michaelom Jordanom u Chicago Bullsima, postavljen za glavnog trenera, pretvorivši se u jednog od elitnih bekova lige.
Bryant je u ligaškom dijelu sezone tokom šampionata u prosjeku postizao 22,5, 28,5, 25,2 poena, a u doigravanju 21,1, 29,4 i 26,6 poena.
Bryant, koji je bio uznemiren činjenicom da se njegovo ime pominje iza O'Neala, sezonu 2002/03. počeo je sa drugačijim motivom. Postigao je tada 40 poena ili više u devet utakmica zaredom, a sezonu je završio sa prosjekom 30 poena, 6,9 skokova, 5,9 asistencija i 2,2 ukradene lopte po utakmici.
Dodavanjem Karla Malonea i Gary Paytona u tim u ljeto 2003, kada je Bryantovo ime bilo uključeno u optužbe za silovanje, Lakersi su stigli do finala NBA lige 2004. godine.
Ušao u historiju sa brojem 81
Zbog pojavljivanja na sudu, propustio je neke utakmice regularnog dijela sezone. Međutim, Lakersi su u početnoj petorci s budućim članovima Kuće slavnih O'Nealom, Maloneom, Paytonom i Bryantom, stigli do finala NBA lige.
U finalu su u pet utakmica poraženi od Detroit Pistonsa. U seriji s Pistonsima, Kobe je prosječno postizao 22,6 poena i 4,4 asistencije, dok je iz igre "gađao" 35,1 posto.
Phil Jackson je na kraju sezone napustio klub (istekao mu ugovor), a momčad je preuzeo Rudy Tomjanovich. Shaquille O'Neal je zamijenjen u Miami Heat za Lamara Odoma, Carona Butlera i Briana Granta, te prvi izbor na draftu.
Sljedećeg dana, Bryant je odbio potpisati za Los Angeles Clipperse i potpisao je novi sedmogodišnji ugovor s Lakersima.
Sezona 2005/06. bila je jedna od važnijih u Bryantovoj karijeri. Phil Jackson se vratio na klupu Lakersa i razriješio sve nesporazume s njim. Bryant je odigrao odličnu sezonu, bio prvi strijelac lige s 34,5 poena u prosjeku, a Lakersi su se vratili u doigravanje.
Ekipa je zabilježila omjer 45:37, što je jedanaest pobjeda više u odnosu na prethodnu sezonu.
Unatoč tome što je Bryant u doigravanju prosječno postizao 27,8 poena, Lakersi su na kraju u sedmoj utakmici pokleknuli od Sunsa i ispali iz doigravanja.
Nakon završetka sezone 2005/06. Bryanta je operacija koljena spriječila da učestvuje na Svjetskom prvenstvu u Japanu.
Bryant je 20. decembra 2005. godine u samo tri četvrtine postigao 62 poena Dallas Mavericksima, a na početku posljednje četvrtine na svom "kontu" imao je više poena nego cijela momčad Dallasa.
U januaru 2006. godine, odigrana je utakmica između O'Nealovih Heata i Bryantovih Lakersa. Kao znak pomirenja, prije početka utakmice Shaq i Kobe su se rukovali i zagrlili prilikom sastanka kapetana momčadi sa sucima na sredini terena, a nakon toga su se prije početka susreta još jednom zagrlili.
U utakmici protiv Toronto Raptorsa, 22. januara 2006. godine Kobe je zabio 81 poen, što je drugi najbolji učinak jednog igrača u historiji NBA.
Ispred njega je tek Wilt Chamberlain koji je 1962. godine zabio nestvarnih 100 poena u jednoj utakmici.
Nazad u šampionske godine
Lakersi su ponovo ušli u šampionsko raspoloženje tima u sezoni 2007/08. kada se sredinom godine timu pridružio španski centar Pau Gasol.
U decembru 2007. Bryant je u utakmici protiv New York Knicksa s 29 godina i 122 dana postao najmlađi igrač koji je postigao više od 20.000 poena.
Unatoč napuknutom ligamentu u malom prstu, povreda koja mu se dogodila u februaru, igrao je u svakoj od 82 utakmice regularnog dijela. Imao je prosjek od oko 28 poena, pet asistencija i šest skokova po susretu, a predvodio je Lakerse do omjera 57:25 u regularnom dijelu sezone i prvog mjesta na Zapadu.
U svojoj 12. NBA sezoni Bryant je prvi put osvojio naslov najkorisnijeg igrača lige - MVP. Kada je saznao da će dobiti nagradu, kazao je kako to nije nagrada samo za jednu osobu.
Borba da uhvati Jordana i godine povreda
Bryant, koji je želio pobijediti svog idola i Jordanovih šest titula prvaka, s kojim su ga stalno uspoređivali, nije mogao vidjeti dalje od polufinala Zapadne konferencije u naredne dvije sezone.
Mavericksi u sezoni 2010/11, a naredne godine Oklahoma City Thunder sa Kevinom Durantom i Russellom Westbrookom nisu dozvolili da se Kobeov san ostvari.
Bryant je zatvorio sezonu zbog puknuća lijeve Ahilove tetive u meču s Golden State Warriorsima. Bio je odsutan osam mjeseci.
Bryant, koji je vratio formu 2013/14. ipak je morao završiti sezonu 18. decembra 2013. godine zbog povrede lijevog koljena nakon odigranih šest utakmica.
Oporavio se i u utakmici s Minnesota Timberwolvesima 14. decembra 2014. Kobe je preskočio Michaela Jordana sa 32.292 poena u karijeri i postao je "treći strijelac u NBA historiji" nakon Kereema Abdul-Jabbara (38.387) i Karla Malonea (36.928).
Potom, Bryant nije mogao da igra do kraja sezone zbog još jedne povrede.
Zbogom sa 60 poena
U posljednjem kolu NBA lige prije doigravanja u aprilu 2016. godine Bryant se oprostio od košarke s pobjedom Lakersa u koju je ugradio nevjerojatnih 60 koševa.
Postigavši 60 poena, četiri skoka i četiri asistencije u posljednjoj utakmici u karijeri, koju je odigrao pred publikom u Staples Centeru, košarkaš je tokom 42 minuta na terenu upisao 50 šuteva, što je bilo najviše u njegovoj karijeri.
Dan Kobeja Bryanta, 24. august
Bryant, koji je u NBA ligi odigrao 1.566 utakmica, od kojih je 220 bilo u doigravanju, a njegovi dresovi s brojevima 8 i 24, koje je nosio tokom cijele karijere, okačeni su u Staples Centru, dvorani Lakersa, postao je prvi košarkaš u NBA koji je imao dva dresa i koje je penzionisao isti tim.
Los Angeles nije zaboravio Bryanta, koji je završio 20-godišnju NBA karijeru u Lakersima. U ljeto 2016. godine grad je odlučio da 24. august bude "Dan Kobeja Bryanta".
Datum je određen kao "24.8." zbog brojeva na dresovima koje je nosio tokom karijere.
Glumio u THY reklami, osvojio Oscara
Pomno praćen među ljubiteljima košarke u Turskoj Bryant je glumio u reklamama snimljenim 2012. i 2013. godine za Turk Hava Yollari (THY), zajedno sa fudbalerom Lionelom Messijem.
Jedan od najboljih košarkaša svijeta svih vremena, osvojio je 2018. godine Oscara za najbolji kratki animirani film.
"Draga košarko" je petominutni animirani film iz 2017. godine koji je producirao Bryant i u kojem je imao ulogu pripovjedača. Bryant je film napravio na osnovu istoimene pjesme koju je napisao 2015.
Kako bi posthumno odali počast Kobeu Bryantu Nagrada za najkorisnijeg igrača (MVP) All-Star utakmice od 2020. godine nosi ime tragično preminulog košarkaša.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.