FIBA: Od oktobra 2014. nova pravila
Međunarodna košarkaška federacija (FIBA) usvojila je promjene u pravilima koje će stupiti na snagu 1. oktobra 2014. godine.
U pitanju je pet pravila od kojih se dva odnose na tehničke greške, javlja Fena.
Tu su i pravila o faulu u napadu pod košem, kao i pravila o tajm-autu i dužini napada nakon skoka u napadu.
Nova pravila FIBA od 2014:
1. Bez faula u napadu u polukrugu ispod koša.
- svrha: da bi se zaštitio napadač;
- novo pravilo: nema faula u napadu ukoliko je odbrambeni igrač u polukrugu ispod koša.
2. Tajm-aut.
- svrha: izbjegavanje pretjeranog broja tajm-auta na kraju utakmice;
-novo pravilo: svaki tim će imati pravo na dva tajm-auta tokom prvog poluvremena, tri tajm-auta tokom drugog poluvremena i maksimalno dva od ta tri tajm-auta mogu biti korišćena u posljednja dva minuta drugog poluvremena. Jedan dodatni tajm-aut za svaki produžetak.
3. Pravilo 24 sekunde.
- svrha: ubrzavanje igre
- novo pravilo: nakon skoka u napadu nakon šuta iz igre ili sa linije slobodnih bacanja, ekipa će imati 14, a ne 24 sekunde kao što je to do sada bio slučaj.
4. Tehnička greška.
- svrha: trenutna kazna je previsoka;
- novo pravilo: kazna za tehničku grešku bit će jedno a ne kao do sada dva slobodna bacanja.
5. Tehnička greška.
- svrha: da se obezbijedi veća kazna za igrače koji ne poštuju pravila sportskog duha;.
- novo pravilo: igrač će biti isključen sa utakmice ukoliko zaradi dvije tehničke greške.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.