Sarajevo za sve: "Grad koji čuva duh multikulturalnosti"
Za Bosnu i Hercegovinu mnogi kažu da predstavlja oličenje multikulturalnosti, zajednički život sa više kultura uz međusobno poštovanje i uvažavanje.
Pojam "multi" kao prvi dio riječi upućuje na ono što se sastoji od više čega, tako da multikulturalnost znači i bogatstvo jednog društva, ali ne na način da se nečija kultura pokušava osiromašiti. To je javna politika koja preko obrazovanja i medija promiče interes i znanje o različitim kulturama.
Sarajevo, glavni grad Bosne i Hercegovine uvijek je bio multikulturalni grad, a ozbiljna tragedija i opsada koja ga je pogodila, nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Dragan Bursać: Ako je uhapšeni Nenad Nešić najbolji ministar, kakvi su tek najgori???
Protekli rat u Bosni i Hercegovini danas je opće prihvaćeni naziv za međunarodni oružani sukob koji se vodio od 1991. do 1995. godine, i smatra se dijelom jednog od sukoba raspada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Također, Sarajevo mnogi zovu gradom koji spaja Istok i Zapad - kao strane svijeta, ali i kao kulture, pri čemu se istočnom smatra osmansko - islamska, a zapadnom austrougarsko - kršćanska kultura.
'Dok je ljudi mjerit će se vrijeme': Znate li po čemu je posebna Sahat-kula u Sarajevu?
Slika govori hijadu riječi - a da to je stvarno tako u spoju tradicije i kulture u jednom gradu, zabilježio je fotoreporter portala Radiosarajevo.ba.
Prelijepi bogati prizori glavnog grada, crkve, džamije, katedrale, sinagoga - pokazatelji su da Sarajevo čuva svoj duh multikulturalnosti.
Ove godine, poseban je i mjesec april u kojem su mnogi građani i građanke obilježili Pesah, Uskrs, Vaskrs, a danas i Ramazanski bajram.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.