Džamija Keciova stara pet stoljeća danas je simbol nezavisnosti Alžira

AA
Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) restaurirala je džamiju Keciova u Alžiru koja je već pet stoljeća simbol nezavisnosti Alžira i tursko-alžirskog prijateljstva.

Riječ je o džamiji koja je u glavnom gradu Alžira izgrađena početkom 16. stoljeća i koja je zbog sukoba i okupacija tokom prošlosti u više navrata bila van upotrebe.

Alžir je bio jedan od regionalnih centara u periodu osmanske vladavine, a 1830. godine počela je francuska okupacija koja je trajala 132 godine i tokom koje su mnogi historijski objekti srušeni.

Takva sudbina zadesila je i džamiju Keciova koja je prvo korištena kao vojni magacin, a potom kao dom alžirskih biskupa. Džamija je srušena 1844. godine i na njenom mjestu izgrađena je crkva koja je služila kao glavna alžirska katedrala sve do 1962. godine i sticanja nezavisnosti Alžira.

Stotine Alžiraca poginuli su tokom protivljenja francuskim kolonizatorima koji su srušili džamiju, a Trg šehida ispred džamije i danas čuva sjećanje na te žrtve.

Tako je džamija postala jednim od glavnih simbola alžirske borbe za nezavisnost, a netom nakon proglasa nezavisnosti katedrala je ponovo preinačena u džamiju.

Objekat je pretrpio veliku štetu u zemljotresu 2003. godine, zbog čega je četiri godine kasnije zatvorena.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je tokom zvanične posjete Alžiru 2013. godine posjetio i zatvorenu džamiju i tom prilikom je dogovoreno da TIKA izvede zahtjevni projekt restauracije.

Historičar i ekspert za restauratorske radove Ilber Ortayli izjavio je za AA kako je restauracija džamije Keciova izvedena na najbolji način.

“To je projekt koji je važan za Alžir, ali i za našu historiju. Nadamo se da će stari izgled dobiti i dvorac Hasan-paše koji se nalazi pored džamije. Čestitamo svima koji su učestvovali u restauraciji“, kazao je Ortayli.

I profesor Ihsan Sureyya Sirma je zadovoljan učinjenim i podsjeća da sličnih primjera ponovne izgradnje džamija koje su pretvorene u crkve ima i u Španiji.

On je kazao da je džamiji vraćen nekadašnji sjaj i odraz klasične osmanske arhitekture.

Profesor Idris Bostan za AA je kazao da je prije sedam godina posjetio džamiju Keciova i da je ona tada imala izgled katedrale i bila simbol francuske kolonijalne vlasti.

“Na objektu je tada teško prepoznati i najmanji simbol islama. Zadovoljstvo je vidjeti da je džamija dobila svoj stari izgled. To je ujedno simbol osmanske i alžirske kulture i baštine“, kazao je Bostan.

Podsjetivši kako je Alžir svojevremeno bio jedno od najudaljenijih mjesta Osmanske države, Bostan je izrazio nadu da će i drugi objekti biti restaurirani i svjedočiti o zajedničkoj kulturi i prijateljstvu naroda.

Koordinator TIKA-e u Alžiru Orhan Aydin kazao je da se na džamiji nije moglo mnogo intervenirati jer se radi o objektu sa UNESCO-ve liste kulturne baštine.

On je kazao da su u projekt restauracije bile uključene i sve resorne institucije Alžira koje su davale saglasnost za rad.

“Restauracija je trajala tri godine i javnost je pomno pratila svaki korak. To je simbol nezavisnosti Alžira i ljudi su mi stalno uvijek ukazivali na važnost tog objekta. Svi su mi govorili da s nestrpljenjem očekuju otvorenje džamije“, kazao je Aydin.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak