Zaštita djece koja borave na ulicama

Radiosarajevo.ba
Zaštita djece koja borave na ulicama

Djeca koja su prisiljena da prose ili lutaju ulicama Sarajeva, već tri godine svoje dnevno utičošte mogu naći u prostorijama Dnevnog Centra , u kojem im je omogućena briga, grijanje, edukacija i obrok. Centar se suočava sa finansijskim problemima, no današnje potpisivanje Protokola o zaštiti djece koja borave na ulicama Kantona Sarajevo, mogao bi značiti nastavak rada ove institucije s plemenitom ciljem. 

Protokol su u petak potpisali ministrica rada socijalne politike, raseljenih lica i izbjeglica Velida Memić, ministar unutrašnjih poslova Muhamed Budimlić, direktorica Kantonalnog centra za socijalni rad Mirsada Poturković te, u ime ministra obrazovanja, nauke i mladih Fahrudina Oručevića, sekretar ovog ministarstva Ljiljana Prelčec. Ovaj Protokol naknadno će potpisati i ministar zdravstva Kantona Sarajevo Zlatko Vuković.

Današnjim potpisivanjem priveli smo aktivnosti kraju s ciljem obezbjeđivanja uslova za nastavak rada Dnevnog centra u kojem borave djeca koja su svojim radom na ulici ekonomski eksploatisana najčešće, nažalost, od svojih roditelja ili nekih drugih kriminalnih lica”, istakla je ministrica Memić, te najavila da se vrlo brzo očekuje i potpisivanje Sporazuma o zajedničkom finansiranju rada Dnevnog centra sa općinama sa područja KS.

Dnevni centar je u protekle tri godine svog postojanja ispunio svoju primarnu misiju i opravdao svoje postojanje i funkciju, a pored Kantona, najznačajniju ulogu u uspostavljanju i dosadašnjem radu ovog centra imali Ambasada Kraljevine Norveške i Nevladina organizacija “Save the children” iz Norveške. 

Za dalji rad ovog centra potrebno je osigurati oko 100.000,00 KM godišnje, a namjena centra je pružiti dnevno utočište i pomoć djeci uzrasta od pet do 15 godina, ali i njihovim roditeljima.

“Do sada je kroz ovaj centar prošlo 380 djece kao korisnika raznih vidova naše pomoći, a njih 100 je legaliziralo svoje postojanje upisom u matične knjige rođenih, 60 ih je upisano po prvi put u škole, dok je gotovo svima pružen neki vid zdravstvene zaštite”, predočila je prisutnima konkretne podatke direktorica Poturković.

Dodala je da se sve ovo čini kako bi se zaštitila ugrožena djeca, izvršila njihova identifikacija, utvrdio razlog njihovog boravka na ulici, te im se omogućilo ostvarivanje osnovnih dječijih prava, poput prava na zdravstvenu zaštitu, obrazovanje i socijalnu zaštitu.

Nakon potpisivanja Protokola prikazan je i dokumentarni film pod nazivom “Djeca Centra”, koji je na najbolji način svim prisutnim predočio način rada i funkcionisanja ovog Dnevnog centra.

Pročitajte reportažu o Dnevnom centru koju je naš portal objavio u junu 2010 godine.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak