Šef sarajevskih vatrogasaca o apokaliptičnom požaru u Los Angelesu: Kako je došlo do ove kataklizme?
Los Angeles se već danima bori za zastrašujućim požarom, koji je iza sebe ostavio kataklizmu. Broj smrtno stradalih u zastrašujućem valu šumskih požara porastao je na deset, vatra je "progutala" oko 10.000 kuća i drugih objekata, a broj evakuiranih građana porastao je na oko 180.000.
U trenutku pisanja ovog teksta, na području Los Angelesa vatrogasci su se borili s pet požara. Veliki problem pravi jak vjetar, a šef tamošnjih vatrogasaca Kristin Crowley upozorio je da će se vjetrovi nastaviti i tokom noći, te se ne očekuje da će se situacija smiriti...
Vjetrovi Santa Ane
Portal Radiosarajevo.ba ovim je povodom razgovarao s Kemalom Cacanom, komandantom Profesionalne vatrogasne jedinice u Kantonu Sarajevo.
Do sada neviđen slučaj: Donald Trump je osuđen na bezuslovno puštanje na slobodu, evo šta to znači
O uzrocima je prerano govoriti, kaže nam na početku razgovora vrsni profesionalac, koji se ovim poslom bavi više od 30 godina. "Uostalom, vatrogasci nisu ti koji će reći šta je uzrok, vatrogasci su oni koji se bave posljedicom na terenu i o tome možemo govoriti. Ovdje se vidi da se, nažalost, objedinilo više faktora, atmosferske prilike, geološki oblik i pozicija terena, a i, kako se evo doznaje, slabije preventivne mjere... sve je to imalo utjecaj na ovakvo širenje požara."
Cacan, koji je iskazao veliku podršku kolegama vatrogascima, priča nam o kalifornijskim vjetrovima Santa Ane, jakim i suhim vjetrovima, koji su poznati po svojoj ulozi u raspirivanju požara. Ti vjetrovi, koji dolaze iz unutrašnjosti kopna, mogu i male požare pretvoriti u razorne paklene buktinje.
"Pritom je požar nastao uslijed dugog sušnog razdoblja i onda imate taj silovit vjetar koji brzo širi vatrenu frontu, a onemogućava i zračne snage da se dignu i djeluju. Pod takvim vremenskim uslovima, na ovakvom terenu, uz tzv. efekt fena, došlo je do ove katastrofe. Vidimo i da gori na više mjesta, nezavisne vatre jedne od drugih, što također predstavlja veliki problem, posebno ako dođe do sjedinjavanja vatre i onda se stvara požarna oluja. U takvim požarima, temperature su 800 stepeni, vjetar puše 200 na sat... to je nemoguće gasiti", veli naš sagovornik.
Kaže i da je vatru trebalo jače gasiti prije nego što je došla do gradskih naselja: "Jer, kad ovakav požar uđe u gradsko naselje, gdje sistem gradnje nije kao kod nas, već goriva materija koja strahovito brzo sagorijeva... pa loša hidrantska mreža, kažu da nemaju ljudi, vozila… tu pomoći nema. Kataklizma. Protiv ove sile se teško može."
Vjetrovi Santa Ane zapuhali su kad ih nisu očekivali. Mnogi govore o klimatskim promjenama i opasnostima koje nam donose, te našeg sagovornika pitamo može li i nas zadesiti ovakav horor.
Može li se ovo desiti i kod nas?
"Nažalost, jedini komentar tu je - nije pitanje hoće li, već kad će", iskren je komandant Cacan.
Jer, pored vatre, prirode i sile s kojima se valja boriti, našim se vatrogascima valja suočiti i s opakom zvijeri - zvana birokratija. Naime, iako je Zakon o zaštiti od požara i vatrogastvu usvojen još 2009. godine, do danas smo implementirali tek oko 30 posto ovog propisa.
"Tu je problem nadzora nad provođenjem zakona, inspekcijski organi trebali bi to puno jače da kanališu", komentira šef sarajevskih vatrogasaca, ističući kako je na ovom našem podneblju olako shvaćeno puno ozbiljnih i po život važnih stvari.
"Zakon o šumama, gdje su istaknute osnovne i preventivne mjere, on još nije usvojen. I onda se šuma krči, krade, pa da bi sakrili to, podmetnu požar. Pogledajmo i tragediju u Jablanici i posljedice nelegalne sječe, jer sad kad padne velika kiša nema više šume da zadrži 'brdo'. Šume se moraju njegovati, redovno obilaziti, moraju se praviti prosjeci i usjeci kroz šume, ispod dalekovoda, prirodni putevi da se može prići kad zatreba.
Evo, navest ću vam još par primjera. Ljudi očiste put i dođe neko lovačko duštvo i stavi stijenu na put, kažu da to rade da se šuma ne može krčiti... Zatim, krajem avgusta, početkom septembra, imali smo zastrašujuće težak požar na Hranisavi, skoro na vrhu Bjelašnice i 15 dana je trajala ta borba. Teren nepristupačan, a vatra krenula s južne strane gdje nema rastinja, već ima ovaj jedan bor koji nije visok, ali ima dug korijen pa se vatra širila i ispod zemlje. Strašna je to borba bila da ne priđe vatra Sarajevu, otišli bi i Bjelašnica i Igman, nadljudskim naporima smo se borili da to zaustavimo, ali je pitanje šta bi se desilo da kiša nije pala. A, gdje su minirana područja...
Imate i ovo, u Zakon o zaštiti požara navedeno je da svaka općina mora da ima profesionalnu vatrogasnu jedinicu. Ima općina koje ih nemaju nikako; u Tuzlanskom kantonu, od 13 opština, sedam nema svoju jedinicu, a zakon je na snazi već 16 godina. Gdje je inspekcija?", priča nam otvoreno o nizu problema s kojima se vatrogasci u našoj državi susreću.
75 požara u Sarajevu, a nijedne kazne
Ima i onih - a evo vidimo da je tako i u Los Angelesu - nastavlja Cacan, koji smatraju da je vatrogasac trošak, oprema i sve što ide uz to je jako skupo, pa pojedini štede i na tome. Pitamo ga da li i u Kantonu Sarajevo neko štedi?
"Ne, ne. Mi imamo ljude, zaposlili smo i mlade vatrogasce, izvrsna nam je oprema i spremni smo pomoći, gdjegod bude trebalo. Ono što bi, recimo, moglo bolje jeste ovaj aspekt. Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) nama donosi propise i mi se trudimo da se promijene one koje nas koče u razvoju. Na primjer, mi koristimo sredstvo za gašenje požara koje se ne navodi u uredbi, dakle, formalno kršim zakon, ali ovo što mi koristimo je kudikamo bolje nego što ono tamo piše", decidno precizira komandant Profesionalne vatrogasne jedinice u Sarajevu.
Represiva je najbolja preventiva, dodaje on, pa se onda dotiče još jednog, iznimno važnog pokazatelja problema u ovoj državi.
"U periodima proljeće/ljeto i proljeće/jesen mi imamo jako puno intervencija. U prošloj smo godini u jednom danu imali 75 požara niskog rastinja, a, iako je u članu Krivičnog zakona namjerna paljevina tretirana kao krivično djelo, nikad niko nije kažnjen zbog paljenja rastinja! Ono što bih inicirao i predložio jeste i rigorozno kažnjavanje i takvo paljenje", zaključuje u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba Kemal Cacan, komandant Profesionalne vatrogasne jedinice u Kantonu Sarajevo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.