Univerzitetska biblioteka diktatora Abdullaha
Na listi 134
zemlje svijeta Saudijska Arabija zauzima 130. mjesto kada je posrijedi
poštivanje ljudskih prava žena. U Saudijskoj Arabiji žene nemaju pravo glasa i
učešća u vlasti, a u javnosti se ne smiju pojavljivati bez svog muškog
zaštitnika.
U ovoj dinastijskoj islamističkoj, zvanično vehabističkoj monarhiji, ženama je čak zabranjeno voziti automobil.
Saudijsku Arabiju nije zahvatilo Arapsko proljeće, jer je tamošnji represivni sistem daleko moćniji, bogatiji i nemilosrdniji nego li egipatski ili jemenski.
Tako je valjda aktuelni kralj Abdullah osigurao mir i najavio progres, pa mu je Univerzitet u Sarajevu dodijelio Nagradu za mir i progres. A progres bi se mogao ogledati u revolucionarnom potezu Kralja koji je obećao ženama pravo glasa i učešća u vlasti, od 2015. godine.
Kralj je dobio nagradu a Univerzitet u Sarajevu dobit će 15 miliona eura, za izgradnju Univerzitetske biblioteke u Kampusu Univerziteta u Sarajevu. Kralj, osim nagrade, zauzvrat ne traži mnogo: dovoljno je da se njegovim imenom zove biblioteka. Što je i učinjeno: donešena je odluka, Univerzitet će imati bibliotekuKralja Abdullaha.
Već je ponuđeno i idejno-arhitektonsko rješenje zgrade biblioteke, koje je sačinio profesor Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu Adnan Pašić.
Nijedan član akademske zajednice nije ništa rekao o ovoj inicijativi. Univerzitet ništa i ne krije od javnost, ali se ni ne trudi posebno prezentirati svoje uspjehe.
Biće ovo druga
građevina u Sarajevu koja će nositi ime po članu saudijske kraljevske
dinastije. Na Alipašinom Polju je, uz kulturni centar, sagrađena džamija Kralja
Fahda, pokojnog polu-brata, prethodnika kralja Abdullaha.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.