Skupština KS usvojila zakon o koncesijama

Radiosarajevo.ba
Skupština KS usvojila zakon o koncesijama

Zastupnici Skupštine Kantona Sarajevo usvojili su na današnjem nastavku osme radne sjednice, sa 19 glasova ZA, tri suzdržana i deset glasova protiv, Zakon o koncesijama, koji je prošle sedmice izazvao mnogo polemike kod zastupnika, a čak 20 njih komentiralo je zakon.

Zastupnici su tada problematizirali mnoga zakonska rješenja, među kojima je i neslaganje lokalnih zajednica s ovim zakonom, sjednica je prekinuta da bi se postigao dogovor s predstvanicima lokalnih zajednica, a potom je zaključena rasprava i sjednica prekinuta (opširnije).

Zbog toga je zastupnicima ostalo još samo da se izjasne o zakonu koji je Vlada, kako je premijer KS Fikret Musić kazao, usvojila i u skupštinsku proceduru uputila jednoglasno.

Podjsetimo se šta je zastupnik u KS iz Naše stranke Peđa Kojović iznio kao primjedbu ovom zakonu:

"Kada se nacrt zakona o koncesijama, jos u proljece, pojavio kao tacka dnevnog reda na Skupstini Danis i ja smo pozdravili zelju vlade da napokon zakonski uredi podrucje koje je vrvilo od korupcije i kriminala. Od rata do danas kriminalci prodaju ono sto zakon definise kao javno dobro, potplacuju inspektore, vlast i policiju da zmiri, i milione pritivpravno stecenih maraka stavljaju na svoje racune u inostranstvu. Zakon je, smatrali smo tada, u najvecem dijelu dobro napisan. Nase tadasnje zamjerke su se mogle svesti na dvije stvari za koje smo smatrali da ce ih Vlada, vrlo lako, u javnoj raspravi korigovati.

Naime. U kaznenim odredbama zakon za onoga ko bez ili preko ugovora o koncesiji stekne protivpravnu korist kaznjava sa maksimalnih 15 000 km. Rekli smo tada da ovo nije odredba zakona o koncesiji nego uputstvo za kriminal koje prestupnika upucuje da mu je isplativo krasti samo ukoliko je njegova korist veca od navedenog iznosa. Sugerisali smo predlagacu zakona da osim novcanih kazni, koje su po nasem misljenju morale biti daleko vece, ustanovi i oduzimanje sve protivpravno stecene imovine ili licne imovine u toj vrijednosti, te zabranu sklapanja koncesionih ugovora na odredjeno, recimo 5 ili 10 godina, vrijeme. (Predstavnici Nase stranke su te nase sugestije podnijeli i na javnim raspravama koje su povodom donosenja ovog zakona zakazane.)

Druga zamjerka se odnosila na proceduru za odobrenje koncesije a koja zahtijeva saglasnost opstinskog vijeca na cijoj se teritoriji nalazi koncesiono dobro. Smatrali smo da je potrebno pronaci model koji bi s jedne strane omogucio kantonu da u ime interesa sire zajednice sklapa koncesione ugovore ali i zastitio pravo gradjanki i gradjana da upravljaju javnim dobrima u opstini u kojoj zive.

Nazalost ni jedna od ove dvije zamjerke nije usla u prijedlog zakona koji je danas stavljen na dnevni red."

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak