Školokrečina - jesu li čitanke uvod u zločine?

Radiosarajevo.ba
Školokrečina - jesu li čitanke uvod u zločine?


U Sarajevu promovirana knjiga Nenada Veličkovića „Školokrečina“, koja tematizira nacionalizam u bošnjačkim, hrvatskim i srpskim čitankama. „Školokrečina“ upozorava da je obrazovni sistem u BiH osnova za novi rat i ratne zločine, javlja DW.

„Školokrečina“ je zbirka objavljenih tekstova Nenada Veličkovića u kojima autor govori o ozbiljnim propustima u obrazovnom sistemu BiH.

„Podnaslov knjige ukazuje na suštinu problema. Nacionalizam je ideologija koja upravlja obrazovanjem. Kada imate tri nacionalizma u jednoj državi onda je jasno da su oni diskriminirajući prema drugima. To je problem, jer nacionalizam ima svoje vrijednosti, a one su često u neskladu sa općim vrijednostima koje obrazovanje u našoj državi treba da ispuni“, kaže Veličković.

Jedan promotora, profesor književnosti na Filozofskom fakultetu Enver Kazaz kaže da su čitanke „do te mjere glupe“ da bi se prema njima mogao uspostaviti „mjerni sistem gluposti“.

„Nenad Veličković je uzeo srpske, bošnjačke i hrvatske čitanke i pokazao da nacionalizam sržno živi od gluposti. Glupost je osnova nacionalizma, a ovakve čitanke su mentalna okupacija kojom glupost kroz obrazovni proces želi proizvesti određene etničke identitete“, kaže Kazaz.

Urednik beogradske izdavačke kuće „Fabrika knjiga“ Dejan Ilić tvrdi da cijeli region ima slične probleme sa obrazovanjem i da je „Školokrečina“ poziv na promjene.

„Govorim iz pozicije nekoga ko dolazi iz Srbije. Ono što je jednu državu devedesetih razorilo i proizvelo ratove, dakle ono što je srpsku stranu tada odvelo u zločine, vi ste u BiH dobili kroz obrazovne programe koji institucionaliziraju sve ono što je bila osnova za rat i ratne zločine“, kaže Ilić.

Promotori tvrde da bi se autori aktuelnih bošnjačkih, srpskih i hrvatskih čitanki, nadležni ministri i drugi koji se u ovoj zemlji bave udžbenicima, nakon knjige Nenada Veličkovića „Školokrečina“, morali zapitati kakav su spomenik sebi podigli. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak