Sjećanje na žrtve genocida: Šetnja mira od Zrenjanina do Srebrenice

Radiosarajevo.ba
Sjećanje na žrtve genocida: Šetnja mira od Zrenjanina do Srebrenice

Dvojica aktivista Panonske aktivističke organizacije PAOR, nalaze se trenutno na putu od Šapca ka granici Srbije i Bosne i Hercegovine u okviru svoje sportski angažovane pješačke ture, akcije Walking Ideas (Šetnja ideja), u znak sjećanja na žrtve srebreničkog genocida, koji se desio 1995. godine, javlja dopisnik Anadolu Agency.

Na Šetnju za mir, Srđan Papić Đurić i Hamit Apu Kurteši, sa svoja dva ljubimca, psima Če i Bruno, krenuli su iz Zrenjanina, a cilj im je da do 11. jula hodajući pređu rutu od 228 kilometara i stignu u Srebrenicu.

Radeći različite projekte, PAOR organizacija, prema riječima Srđana Papića Đurića, prepoznala je koje su potrebe "posebno mladih građana i građanki iz Zrenjanina, Vojvodine, Srbije i regiona i došla na ideju da napravi akciju Šetanje ideja.

"Walking Ideas nije samo priča o izgradnji mira, ali prva akcija, koju smo hteli da izvedemo u okviru Šetnje ideja, zapravo je izgradnja mira u postkofliktnom društvu iz razloga što je Srbija, kao i čitav region, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, postkonfliktno društvo", rekao je Papić Đurić za AA.

Navodeći da je region Zapadnog Balkana, postkonfliktni region, koji je najosetljiviji po tom pitanju, te da žele da motivišu na prevazilaženje svih naslijeđenih barijera kao što su nacionalizam, vjerski fundamentalizam i granice, Papić Đurić je rekao:

"Mi pokušavamo da motivišemo i ciljamo na mlađu populaciju, koja je u nasleđe dobila tu nesrećnu prošlost. I mi smo ti koji su nasledili takvu prošlost i u odnosu na genocid i masakr u Srebrenici, mislim da se u Srbiji i dalje dešava ono što se dešavalo i do sada, a to je potiskivanje prošlosti i to se prenosi i na mlađe generacije, a mi smatramo da mladi treba da se suoče s tim šta se dešavalo tokom devedesetih godina prošlog veka."


Tokom akcije Walking Ideas, dvojica aktivista prolaze kroz nekoliko gradova, a do sada su se u Titelu i Šapcu sretali sa civilnim društvima sa kojima dele slične ideje, sa kojima su se dogovarali za buduće akcije, koje bi zajedno sprovodili.

Pešačeći kroz Srbiju, sa dva psa i velikim rančevima, dnevno prelazeći u prosjeku 45 do 50 kilometara, u ranim jutarnjim i popodnevnim časovima, izazivaju veliko interesovanje mještana gradova i sela kroz koja prolaze.

"Veoma smo upečatljivi, kada dođemo sa dva psa i ogromnim rančevima pitaju nas gde ste vi to krenuli, je l' to neka akcija, planinarenje...", rekao je Srđan Papić Đurić i naveo da nakon toga slede pitanja odakle su krenuli, dokle idu, zašto baš u ovo vreme.

"Kada kažemo da idemo iz Zrenjanina do Srebrenice, kažu da je velika kilometraža, a na pitanje zašto baš sada odgovaramo da je to zato što se dešava baš u ovo vreme, godišnjica je 11. jula, a mi smo iz Zrenjanina krenuli 6. kada je počela ofanziva na Srebrenicu", ispričao je Papić Đurić.

On je takođe naveo i da je bilo pitanja zašto Srebrenica, a ne Bratunac, ali da su to pitali "oni koji ne znaju da put do Srebrenice i vodi nezaobilazno kroz Bratunac“, gdje će oni svratiti i sastati se sa sličnim organizacijama i posjetiti Spomen obilježje.

Sa ljudima u Srbiji koje su do sada sretali, kako kaže Papić Đurić, nisu imali nikakvih problema, "jedino što su pitali zašto vi i zašto sada, a onda bi im moj prijatelj i saputnik Hamid objasnio da to jednostavno mi kao mladi moramo da radimo".

"U principu, nismo imali nikakav problem, čuli smo, odnosno pročitali na internetu da su u Valjevu imali probleme aktivisti NVO Žene u crnom. Mi takve probleme nismo imali, kroz sve gradove koje smo prošli, kroz Vojvodinu i sada kroz Šumadiju, nikakav problem nismo imali", rekao je Papić Đurić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak