Proslava obljetnice RS košta 670.000 KM

Radiosarajevo.ba
Proslava obljetnice RS košta 670.000 KM

Tekst prenosimo s portala Razglasaj.ba

„Republika Srpska je najveći dar srpskom narodu. (…) Ovo su riječi koje se čuju u svakom srpskom selu i gradu“, zaključili su u specijalnoj emisiji povodom 20 godina postojanja Republike Srpske emitovanoj odmah poslije svečane akademije iz dvorane „Borik u Banjaluci“, na RTRS-u. U istoj emisiji nekadašnji predsjednik RS-a Mirko Šarović, inače jedan od mogućih kandidata za novi saziv Vijeća ministara BiH, rekao je da svi političari u RS-u, bili na vlasti ili u opoziciji, i da koliko god među njima bilo nerazumijevanja, „osjećaju istu ljubav prema Srpskoj“.

I u pravu je Šarović kada to kaže, jer gotovo da nema političara iz RS-a koji posljednjih dana u medijima nije skrenuo pažnju na bitnost ovog jubileja. Opozicionari Dragan Čavić i Mladen Bosić, doduše, skrenuli su pažnju na grandioznost obilježavanja jubileja i činjenicu da RS nikad nije bila u gorem ekonomskom položaju nego danas. Slavljem i pričom o održivosti entiteta, prema riječima lidera Demokratske partije (DP) i Partije demokratskog progresa (PDP), skreće se pažnja sa svakodnevnih egzistencijalnih problema njenih građana.

U pomenutoj emisiji RTRS-a o ovome naravno nije bilo ni govora, jedino se mogao čuti žal pojedinih sagovornika zbog toga što se manifestacija svečane akademije nije održala u Istočnom Sarajevu, obzirom da je odluka o osnivanju RS-a donesena u Sarajevu. Prema nezvaničnim informacijama, ovogodišnje obilježavanje Dana RS-a poreske obveznike u ovom entitetu moglo bi koštati 670.000 maraka.

Na svečanoj akademiji održanoj pod motom “RS - glas koji se čuje” pored zvaničnika RS-a prisustvovali su predsjednik Srbije Boris Tadić,  predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, potpredsjednik Vlade Ivica Dačić, Njegova svetost patrijarh srpski Irinej sa vladikama, režiser Emir Kusturica, ali i  delegacija HDZ-a BiH u kojoj su Dragan Čović, Vjekoslav Bevanda i Borjana Krišto.

Tokom svog govora na ovom događaju predsjednik RS-a je rekao da je Republika Srpska prije 20 godina stvorena plebiscitarnom voljom srpskog naroda na miran način, odlukama demokratski izabranih poslanika u skupštini srpskog naroda u BiH, te da je nastala kao “historijska potreba” i izraz legitimne volje srpskog naroda, a ne kao rezultat ratnih sukoba, jer je u to vrijeme u BiH bio mir.

“Svoj legalitet kao osnove suverene vlasti unijeli smo i najvećim dijelom zadržali potpisivanjem svih 11 aneksa Dejtonskog sporazuma. Pored svih atributa suverenosti potvrđeno nam je pravo na zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, kao i vojsku”, rekao je Dodik u svom obraćanju na svečanoj akademiji.

Sa druge strane u Federaciji BiH mogu se čuti negativne ocjene obilježavanja jubileja 20 godina RS-a, kao i komentari da datum nastanka RS-a nikako ne može biti 9. januar 1992. godine. Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u intervjuu za Fenu kaže kako dan nastanka entiteta može biti samo datum potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma jer su entiteti legalne tvorevine od tog datuma.

“Deveti januar 1992. godine je dan formiranja paradržave i paravojske koja je sa tog teritorija Bosne i Hercegovine etnički očistila svo nesrpsko stanovništvo, porušila sve bogomolje osim pravoslavnih.  Protjerivanje Bošnjaka i Hrvata praćeno je stravičnim zločinima, konclogorima i kulminiralo je genocidom u Srebrenici. To nije datum za ponos nikome, ni bosanskim Srbima, niti njihovim liderima, niti predsjedniku Borisu Tadiću”, rekao je Izetbegović.

Predsjednik Skupštine BiH iz vremena rata 1992.-1995. godine Miro Lazović rekao je da se 9. januara 1992. godine dogodio svojevrsni udar na Ustav Republike BiH, jer je tada vrhuška SDS-a, na čelu s Radovanom Karadžićem i Momčilom Krajišnikom, nagovijestila otvaranje ratnih opcija za stvaranje posebne teritorije unutar BiH.

“U tom kontekstu je obilježavanja 9. januara, koji se danas slavi kao Dan Republike Srpske, faktički nastavak te politike. To je datum koji je po meni potpuno pogrešno uzet za slavljenje Dana Republike Srpske”, rekao je Lazović aludirajući na aktuelno vodstvo RS-a na čelu s predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom, koji prema njegovim riječima, bez ikakvog ustezanja i straha veliča haške optuženike, iako su optuženi za najstrašnije zločine, uključujući genocide.

Udruženje Pokret “Majke enklave Srebrenica i Žepa” smatra da je “svakom čovjeku koji se vodi bilo kakvim moralnim principima, jasno da je obilježavanje Dana Republike Srpske – so na ranu žrtvama rata i porodicama ubijenih”

“Svi oni koji danas slave rođendan RS-a, slave i genocid, ubijanja, silovanja, protjerivanja i spaljivanja kuća. RS nije nastala nekakvim odlukama nekakvih skupština. Ono što oni danas slave je nastalo na uzdasima hiljadama majki, na kostima djece, na iživljavanju nad civilima i nastalo je najkukavičkijim načinima zlostavljanja hiljada ljudi. Kako je nastalo u nepravdi, tako će nestati u pravdi, koja će kad tad doći na ove prostore”, poručuju iz Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa”.

Skupština srpskog naroda u BiH donijela je 09. januara 1992. godine deklaraciju objave “Republike Srpske Bosne i Hercegovine”. Republika se, prema deklaraciji, sastojala ne samo od svih područja gdje su Srbi bili većina, nego također i od “mjesta gdje je srpski narod manjina zbog genocida nad njim tokom Drugog svjetskog rata”. Evropska zajednica priznala je nezavisnost Bosne i Hercegovine 6. aprila 1992. godine, a 7. aprila Republika Srpska Bosna i Hercegovina je proglasila nezavisnost. Kasnije, 12. augusta RSBiH zaustavlja upotrebljavati riječi “Bosne i Hercegovine” u nazivu za republiku i zvanično ime postaje jednostavno “Republika Srpska”.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak