Podstanarski život: Sobe prljave i vlažne, namještaj se raspada

Radiosarajevo.ba
Podstanarski život: Sobe prljave i vlažne, namještaj se raspada

Iznajmljivanje stana u BiH svelo se na višesedmično "češljanje" neuslovnih stambenih prostora, nerijetko prepunih vlage, paučine, insekata i prljavštine.

Podstanari s kojima smo razgovarali prepričavaju svoja iskustva, koja pokazuju da među stanodavcima ima i onih koji nude objekte pune paukova, s vlažnim zidovima.

Nailazili su, tvrde, i na stanove s namještajem koji bi zbog starosti više poslužio kao muzejski eksponat, nego funkcionalan stambeni predmet.

Nezavisne.com su uradile anketu s više podstanara i svaki od njih imao je neko dramatično iskustvo, koje pokazuje da je biranje odgovarajućeg smještaja i te kako mukotrpan posao.

Studentkinja priča da je, nakon višemjesečne potrage za adekvatnim stanom u Banoj Luci, zaključila da stanodavci precjenjuju svoje nekretnine, te da neki od njih u oglasima lažu o broju soba, kvadraturi, načinu zagrijavanja prostorija...

"Desilo mi se da žena kaže da je privatno centralno grijanje, a kada dođeš u stan tamo zatekneš kvarcne grijalice. Umjesto štednjaka, nailazila sam na zahrđali rešo, ali sam pronalazila i vlagu, prljavštinu. Namještaj je uglavnom u fazi raspada, onakav kakav biste našli pored kontejnera", kaže ova studentkinja, te dodaje da ni svi podstanari nisu bez mana, pa tako neki ne čuvaju tuđi stan ili pobjegnu prije nego što izmire obaveze.

U šoku je još i student Vladimir J., koji prije nekoliko mjeseci nije mogao da vjeruje vlastitim očima, nakon što je posjetio stan koji je želio da iznajmi u banjalučkom naselju Nova varoš.

"U oglasu je pisalo da je riječ o namještenom stambenom prostoru, a kada sam otvorio vrata unutra sam zatekao samo sto, stolicu i improvizovani krevet, koji liči na sve, samo ne na dio namještaja na kojem se može prespavati. Ostao sam zapanjen, ali nisam sakupio snage da nesuđenom stanodavcu u lice 'saspem' šta o njemu mislim", kaže ovaj student, koji je u grad na Vrbasu došao iz Gradiške.

Da nevolja bude veća, Banja Luka nije usamljen primjer, već je slična situacija u svim gradovima za koje smo se raspitali.

"Često korisnici kada dođu na teren shvate da postoje razlike između onog što piše u oglasu i onog što u stanu zateknu. Stanodavcima je na prvom mjestu je da nešto zarade, a nije im bitno u kakvim će uslovima ljudi da žive. Izdaju, dakle, i stanove koji nisu adekvatni za stanovanje i nemaju određeni nivo higijene", ističe Željko Marić, terenski koordinator u Udruženju građana Don Prijedor.

Poražavajuća su i iskustva sarajevskih podstanara, tvrde borci za zaštitu potrošača. Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača Kantona Sarajevo, ističe da svi koji planiraju da iznajme stan prvo treba da dobro "odmjere" situaciju.

"Nama se uglavnom podstanari žale na komunalne usluge, odnosno nedostatak mjernih instrumenata za grijanje. Osim toga, ima i stanova koji nisu sa higijenskog aspekta odgovarajući, ali imate i onih koji su prazni, što je posljedica krize", naglašava Lakota.

Dok se stanodavci, tradicionalno, brane parolom "koliko para toliko muzike", u udruženjima za zaštitu potrošača vas, ako planirate da iznajmite stan, savjetuju da dobro otvorite oči prije nego što se odlučite na useljenje.

Cijene stanovanja bez režijskih troškova                 

                                                                    Banja Luka          Sarajevo

Soba namještena                                          100 - 150             90 - 160

Garsonjera namještena                                150 - 280            200 - 300

Komforan stan namješten                            250 - 500           300 - 600

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak