Otac Amara Mistrića najavio žalbu

Radiosarajevo.ba
Otac Amara Mistrića najavio žalbu

Porodica Mistrić najavila je žalbu na presudu za ubistvo Amara Mistrića Vrhovnom sudu Federacije, saopćilo je Udruženje Sarajevo. 

Porodica Mistrić obavijestila je javnost da je dobila zvaničnu presudu za ubistvo Amara Mistrića od 13. avgusta 2009. godine u Sarajevu u ugostiteljskom objektu “Ocho rios”.

Prema presudi Kantonalnog suda u Sarajevu, za ubistvo Amara Mistrića su osuđeni Edin Vuk i Anel Herak na 16, odnosno 6 godina zatvora.

Edin Vuk je osuđen na 16 godina zatvora za svirepo ubistvo, a Herak na 6 godina i osam mjeseci zatvora za nasilničko ponašanje i izazivanje opšte opasnosti.

Midhat Čajić i Almir Bravo dobili po šest mjeseci zatvora zbog neprijavljivanja počinilaca nakon učinjenog krivičnog djela. Sudskim vijećem je predsjedavala sudija Adisa Zahiragić, koja je ranije predsjedavala u postupku i za ubistva Denisa Mrnjavca i Amera Čehajića.

Porodica Mistrić je izrazila nezadovoljstvo visinom presude i najavila da će se na ovu odluku žaliti Vrhovnom sudu Federacije, od kojeg porodica žrtve traži da se kazne Vuku i Heraku povise na 20 i 15 godina zatvora.

“Ovako sramnu  presudu niko nije očekivao. Nadali smo se puno većoj kazni za monstruozno ubistvo našeg sina. Kao roditelj, čovjek, kao neko ko je učestvovao u stvaranju ove države a pri tome ostao invalid RVI 70% jako sam razočaran u pravosudni sistem BiH. Naravno, ovo nije kraj, nećemo odustati od borbe za pravdu. Pred nama su Vrhovni sud, Ustavni sud i sve druge instance. Tu se nadamo istinskoj pravdi, a ako ne nađemo pravdu u BiH, postoje pravosudne institucije u inostranstvu gdje ćemo tražiti pravdu za našeg ubijenog sina. Našeg Amara nema, niko ga ne može vratiti, ali je toliko mladih ljudi u Sarajevu, Bosni i Hercegovini koji ne mogu izaći slobodno jer vreba opasnost od ubica na ulicama”, saopštio je Fuad Mistrić, otac ubijenog Amara, saopćeno je iz Udruženja.

Amar Mistrić ubijen je 13. avgusta 2009. godine hicem iz pištolja u glavu u ugostiteljskom objektu u kojem je bio suvlasnik. Mistrić je najprije pretučen, a zatim mu je Edin Vuk pucao u glavu iz pištolja. Okrutno ubistvo se desilo pred očima više svjedoka, a razlog je bio taj što je Mistrić odbio poslužiti piće jer je odavno isteklo radno vrijeme ugostiteljskog objekta.

“Apsurd na ovom suđenju je, između  ostalog da Anel Herak nije uopšte suđen za
posjedovanje oružja. U sudnici je opisivao sam događaj, rekavši navodno da
mu je pištolj ispao iz torbice i otskliznuo po podu do Amara, što naravno nije tačno, jer prema izavama svjedoka, Herak je 5-6 puta  udario Amara u glavu kundakom od pišolja i tada je Heraku na leđa skočila jedna djevojka koja je htjela pomoći Amaru. Također, apsurd je Heraku presuditi za izazivanje opće opasnosti, iako u policijskom izvještaju stoji da je isti momak pucao direktno u trudnu ženu koja je bila u 9. mjesecu trudnoće”, rekao je Fuad Mistrić, itac ubijenog Amara.

I Vuk i Herak su odmah poslije ubistva prebjegli u Hrvatsku u Omiš gdje su pokušali da traže utočište, ali su ubrzo deportovani u BiH.

Potraga za ubicama

Ranije djela Vuka i Heraka

Herak je 10. maja 2009. godine u Sarajevu pucao na automobil Nejre Varatan, koja je bila u devetom mjesecu trudnoće, a u kojem se vozila sa suprugom.

 

Herak je za nasilničko ponašanje i saučesništvo u ubistvu Amara Mistrića dobio četiri godine zatvora, a za izazivanje opšte opasnosti (kada je pucao na trudnicu) tri godine, te mu je izrečena ukupna jedinstvena kazna od šest godina i osam mjeseci zatvora.
 
Edin Vuk je od ranije poznat policiji i osuđivan je. U slučaju pucnjave ispred sarajevske Katedrale, kada je jednog mladića ranio u ruku, Vukovi roditelji su platili ranjenom 10.000 maraka da odustane od krivične prijave, što je mladić i učinio. Tako je ovo krivično djelo prošlo nekažnjeno.

Nedavno je osuđen na 20 mjeseci zatvora zbog nasilničkog ponašanja, jer je 2. jula 2009. godine u Ilijašu ušao u prodavnicu "Mobil Frend", gdje je izvadio pištolj koji je stajao iza pasa i repetirao ga, te drškom ga udario više puta u predjelu glave vlasnika radnje, nanijevši mu teške tjelesne povrede.

Poslije samo  mjesec dana ubijen je Amar Mistrić.

Nakon njegovog ubistva, danima su trajali protesti  prijatelja i porodice ubijenog Mistrića na raskrsnici Vengić Vila. Tražili su da policija privede osumnjičene i da Sarajevo postane sigurniji grad. 

Danas, dvije i pol godine nakon toga, sigurnosna situacija u glavnom gradu BiH nije mnogo bolja.

Vezano:
Smrt Amara Mistrića je poraz Sarajeva
Vuku 16 godina zatvora za ubistvo Mistrića

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak