Međunarodni dan djece oboljele i liječene od raka: U BiH godišnje oboli 60 mališana (FOTO)

Radiosarajevo.ba

Okupljeni pod misijom da pomognu djeci oboljeloj od raka i njihovim roditeljima, timovi Pedijatrijske klinike KCUS u Sarajevu i Udruženja Srce za djecu koja boluju od raka u Federaciji BiH, te kompanije Violeta na Hematoonkološkom odjeljenju danas su predstavili niz aktivnosti povodom obilježavanja 15. februara, Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka.

Statistika pokazuje da se od 250.000 djece kojoj se u svijetu dijagnosticira rak njih oko 90.000 ne uspije izboriti s tom bolešću. Rak je vodeći uzrok dječije smrtnosti, od nezaraznih bolesti. U Bosni i Hercegovini godišnje oboli 50 do 60 mališana.

"Taj dan se obilježava u cijelom svijetu. Naše udruženje postoji od 2003. godine, i pomaže oboljeloj djeci, ali i djeci koja se izliječe, te budu teško prihvaćena u društvu. Mi smo tu da ih osnažimo, da kasnije nemaju tih problema. Za naš rad je neophodna pomoć institucija, i bez njih ne možemo da radimo, ali isto nam je bitna saradnja s medicinskim osobljem Pedijatrijske klinike Jezero, i moram istaknuti da imamo saradnju koju nema niko u regionu, pa ni u Evropi. 

To znam jer sarađujem sa svim evropskim udruženjima. Saradnja je prvenstveno važna za našu djecu i roditelje, jer smo mi to zbog njih", istaknula je Lejla Kamerić, predsjednica Udruženja Srce za djecu koja boluju od raka u Federaciji BiH.

U 2016. godini, kako je rekla Kamerić, Udruženje čeka niz projekata, među kojim je regionalna konvencija za mlade izliječene od raka Mladice, gdje je Sarajevo domaćin mladima iz cijele bivše Jugoslavije. No, najbitniji događaj je otvaranje Roditeljske kuće, svečano 26. aprila.

"Ponosan sam na rezultate u posljednjih 15 godina. Izliječeno je više od 500 djece, a njihovo je liječenje trajalo pet ili više godina. To su najteži pacijenti i nema teže rečenice kada morate reći roditeljima da im dijete ima rak. Napravili smo jedno idealno odjeljenje koje liječi djecu iz cijele BiH. 

Svakako da nam je u budućnosti najbolji projekt otvaranje Roditeljske kuće. Bitno je da dijete kada dobije recimo temperaturu odmah možemo otići do njega. Posjetio sam evropske kuće, ali ovo je ubjedljivo najbolja kuća", istaknuo je Edo Hasanbegović, direktor discipline za zdravlje djeteta i šef Hematoonkološkog odjeljenja.

Također, obilježavanju ovog Međunarodnog dana djece oboljele i liječene od raka pridružili su se predstavnici kompanije Violeta, koji su danas posjetili ovo odjeljenje i podržali s higijenskim potrepštinama.

"Nama iz Violete je vrlo drago kada možemo vidjeti ovakav projekt i ovakav nivo rada na klinici. Dolazim ovdje više od šest, sedam godina. Vidimo pomake, rad i stručnost zajedničkog tima medicinskog osoblja pod vodstvom doktora Hasanbegovića. Posjećujemo mnogo bolnica, ustanova, ali ovo je, iz mog iskustva, najbolje organizirani rad i na vrlo visokom tehničkom nivou. 

Imamo i Udruženje koje toliko volontira, koje unosi mnogo rada, i ovakav projekt na svojim leđima ne mogu iznijeti mnogo veće firme, a oni su uspjeli da ga dovedu do kraja. Tu smo da posmatramo i da pomognemo, što i činimo svake godine", istaknuli su predstavnici Violete, koji su potom posjetili djecu na ovom odjeljenju i uručili im poklone.

U nastavku pogledajte kako je tekla posjeta Pedijatrijskoj klinici Jezero u Sarajevu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak