Akcija vakcinacije lisica u BiH

Radiosarajevo.ba
Akcija vakcinacije lisica u BiH

Tokom oktobra, po teritoriju čitave BiH, avioni će polagati mamce koji sadrže vakcinu za oralnu vakcinaciju lisica protiv bjesnila. Vakcinacija će početi 10. oktobra i trajat će dvije sedmice. 

Ova kampanja je dio značajne finansijske pomoći Evropske unije koja se izdvaja za program kontrole bolesti životinja u BiH kao i u zemljama Zapadnog Balkana. Cilj programa je poboljšati zdravlje životinja i pomoći u borbi protiv ozbiljnih rizika po zdravlje građana koji mogu biti prouzrokovani pojavom bjesnila. 

Evropska unija finansira sveobuhvatni petogodišnji program koji se bavi kontrolom i istrebljenjem bolesti životinja sa posebnim fokusom na bjesnilo i klasičnu svinjsku kugu. 2011. godina je ujedno i prva godina programa u BiH, sa paralelnom implementacijom sličnih programa u ostalim zemljama Zapadnog Balkana. Kampanja u BiH se implementira u partnerstvu sa Kancelarijom za veterinarstvo BiH.

Princip rada vakcine i očekivani rezultati
Mamac sa vakcinom izgleda poput keksa, a napravljen je od ribljih ostataka i vrlo je privlačan životinjama. Kada lisica zagrize mamac, ona ujedno probija i tečni dio sa vakcinom koji se širi organizmom stvarajući antitjela protiv bjesnila. Ovakvim načinom zaštite lisica protiv bolesti štite se i domaće životinje i ljudi, budući da prestaju biti izloženi riziku od zaraze.

Vakcina sadrži živi virus vjesnila, ali u količini koja ne izaziva oboljenje i istovremeno stvara imunitet. Ova vrsta vakcine u upotrebi je već gotovo 20 godina, a oko 115 miliona ovakvih mamaca bačeno je po mnogim evropskim zemljama bez ikakvih posljedica za ljude.

Većinu ovih mamaca-vakcina lisice će pojesti u roku od četiri do pet dana, što će drastično smanjiti rizik od bjesnila u čitavoj zemlji. Naredna vakcinacija planirana je za proljeće naredne godine, kako bi se pojačao program vakcinacije i stvorilo sigurnije okruženje. Vakcinacija će se organizirati i narednih nekoliko godina kako bi se osiguralo da sva mladunčad i nezaštićene lisice iz jedne godine budu vakcinisane u narednoj.

Šta bi građani trebali učiniti
Građani, prije svega, mogu pomoći u širenjui informacija o vakcinaciji tako što će razgovarati sa djecom i savjetovati ih da ne diraju mamce-vakcine ukoliko ih primjete. Ukoliko imate psa - držite ga na povodcu dok šetate i pazite da slučajno ne pojede mamac.Također treba obratiti pažnju i na mačke i druge domaće životinje koje jedu meso.

Mamci ne mogu naškoditi psima i mačkama, ali može doći do povraćanja ukoliko pojedu nekoliko komada.

Ukoliko negdje primjetite mamac, najbolje je da ga ne dirate - izuzev ukoliko je na otvorenom, gdje ga mogu pronaći vaši ljubimci ili djeca. Tada je najbolje da ga sklonite pod neki grm ili drvo, ali samo ukoliko imate rukavice ili plastičnu vrećicu.

Ukoliko dodirnete mamac, a imate posjekotinu ili otvorenu ranu na rukama ili dotaknete oči nakon što ste dodirnuli tečnost cjepiva - odmah otiđite najbližem ljekaru.

Ni slučajno nemojte koristiti ovu vakcinu za cijepljenje vaših kućnih ljubimaca. Iako, samo po sebi, ovo cjepivo nije opasno - doza u njemu nije dovoljna da zaštiti vašeg ljubimca od bjesnila. Godišnje vakcinisanje kućnih ljubimaca protiv bjesnila je i vaša zakonska obaveza.

Ubijena lisica ipak nije bila bijesna

Ubijena sarajevska lisica

Ulovljena lisica u centru Sarajeva

Slučaj bijesne lisice stigao i do ombudsmena

Tragom bijesne lisice iz Trnova

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak