15 godina Francuskog kulturnog centra Andre Malraux

Radiosarajevo.ba
15 godina Francuskog kulturnog centra Andre Malraux

foto: Milomir Kovčević Strašni

Centar je nastao u ratu kao čin vjere i otpora u vrijeme u kojem se sve činilo izgubljenim. Kulturni centar, nazvan Andre Malraux je prvi takve vrste koji je otvoren u Bosni i Hercegovini prije potpisivanja Daytonskog sporazuma, a ovih dana obilježava 15 godina postojanja. Tim povodom je Centar, u okviru 10. Evropskih književnih susreta, te u saradnji sa TKD Šahinpašić i 5. Zimskim salonom knjige, od 18. do 19 .decembra organizavao izložbu ratnih plakata grupe TRIO, izložbu fotografija Naša priča, autorbiografskog filma Jane Birkin „Boxes“ i okrugli sto pod nazivom „Zašto smo u Sarajevu“.

„Od 1994. godine centar je bio prisutan na bh. kulturnoj sceni kroz različite aktivnosti, kursevi stranih jezika, radionice i projekcije filmova, radionice crtanja brojne promocije knjiga i druge. Međutim, najznačajnija aktivnost su Evropski književni susreti. Ovo je 10 godina kako se organizuju i ugostili su na stotine pisaca, fotografa i pjesnika“, kazala je Azra Pita iz Centra Andre Malraux.

U okviru okruglog stola, organizovane su projekcije filmova: Pozdravljam vas Sarajevo (2’) -1993., čiji je autor Jean-Luc Godard, snimljen prema fotografijama Rona Haviva; Pripadnik plavih kaciga (24’)-1995., Chrisa Markera; Ratni reporteri (54’) -1999. i Rat ovdje (5’)-2009., Patricka Chauvela.

Predstavljeno je i drugo izdanje (prvo izdanje 1997.) knjige na francuskom jeziku Sarajevo za početnike / Bienvenu en enfer, Sarajevo mode d'emploi /, autora Ozrena Kebe, koju je u povodu 15 godina postojanja, objavio centar Andre Malraux, zajedno sa izdavačkom kućom La nuee Bleue iz Strasburga.

„Posebno bi spomenula izložbu fotografija Naša priča, koja je trenutno izložena u Umjetničkoj galeriji BiH i koja će biti otvorena do petog januara, a poslije ide u Francusku“ kazala je Azra.

Relacija Pariz - Sarajevo od opsade do danas

Tokom opsade Sarajeva, tačnije u septembru i oktobru 1994.godine u ulici Maršala Tita, u centru grada, otvorena je francuska knjižara-galerija pod nazivom Paris-Sarajevo uz pomoć lista Oslobođenje. Uprkos opasnostima u gradu pod opsadom, ova knjižara je bila veoma posjećena.

Na temeljima knjižare, a na inicijativu Francisa Bueba, nastala je Asocijacija Paris-Sarajevo-Europe. Ovu asocijaciju podržale su mnoge poznate osobe javnog života u Francuskoj, medu kojima: Agnes b., François Barre, Jane Birkin, François Chaslin, Alain Cavalier, Zlatko Dizdarević, Antoine Gallimard, Paul Garde, Roman Goupil, Juan Goytisolo, Nikola Kovač, Bernard-Henri Lévy, Florance Malraux, Chris Marker, François Maspero, Edgar Morin, Claude-Eric Poiroux, Jean i Olivier Rolin, Nathalie de Saint-Phalle, Maren Sell, Jorge Semprun, Alain Souchon, Olivier Todd i fondacija Hachette.


Vezano: "Naša priča": Izložba fotografija najvećih ratnih fotoreportera

Centar Andre Malraux predstavlja most između dvije zemlje, te obnovu kulutrnog života u Sarajevu i Bosni Hercegovini, o čemu svjedoči i izložba "Naša priča" koja uskoro kreće na put u Francusku.

goran, radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak