Obrazovanje je ključ budućnosti: U Parlamentarnoj skupštini BiH obilježen Međunarodni dan Roma
Član Odbora za Rome pri Vijeću ministara Bosne i Hercegovine Dervo Sejdić je danas u Sarajevu na događaju organiziranom povodom 8. aprila, Međunarodnog dana Roma, kazao da je Bosna i Hercegovina u socijalnoj inkluziji Roma uradila ograničen napredak u procesu obrazovanja, zapošljavanja, stanovanja i zdravstvene zaštite.
"Pred nama stoje mnogi izazovi, da razvojem antidiskriminacionih politika i politika za Rome uradimo dalju dodatnu socijalnu integraciju, uključujući Rome u planiranje, implementaciju i odlučivanje o pitanjima kada je tema dnevnog reda romska agenda", kazao je Sejdić.
Izrazio je očekivanje da će zajedno, romska zajednica, institucije BiH, s partnerima iz međunarodne zajednice, uraditi mnogo više da kvalitetnom provedbom zacrtanih sektorskih politika dođu do poboljšanja ekonomske i socijalne situacije u romskoj zajednici.
Nepregledne mase uzvikuju u jedan glas. Pogledajte koliko ljudi skandira: 'Vučiću, odlazi'
U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana Roma održan je i okrugli sto o temi "Izazovi i problemi u provođenju obrazovnih politika usmjerenih prema Romima i Romkinjama u BiH".
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić je kazao da Ministarstvo daje veliki doprinos u angažiranju da se Romi što više uključe u sistem obrazovanja.
Naveo je da pored sistema obrazovanje, ulažu napore i da Romi budu u sistemu zdravstvenog osiguranja, te stambenog zbrinjavanja.
Bijeljina: Vijeće Europe osudilo diskriminaciju i govor mržnje prema Romima
"Obrazovanje je ključ budućnosti. Ne želim tu djecu da gledam na ulici. Želim da ta djeca završe osnovno i srednje obrazovanje i fakultet", naveo je ministar Hurtić.
Dodao je da su mnogi Romi završili fakultet, što je dokaz da se može učiti i živjeti od svog rada.
Kazao je da će ove godine Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice izdvojiti dva miliona KM za romsku populaciju.
Šef Misije OSCE u BiH Brian Aggeler je kazao da je Međunarodni dan Roma prilika da se proslavi bogata romska kultura i istovremeno da se istaknu mnoge prepreke s kojima se romske zajednice suočavaju širom svijeta.
Ponovio je značaj promocije i očuvanja romske kulture i identiteta i naglasio hitnost rješavanja diskriminacije nad Romima, te prepreka u mnogim oblastima koje ih sprečavaju da u potpunosti realiziraju svoja prava.
Sejdić povodom Svjetskog Dana Roma: Romska zajednica je socijalno najranjivija
Kazao je rekao, Misija OSCE-a u BiH izražava zadovoljstvo zbog činjenice što je BiH usvojila relativno napredan zakon na polju ljudskih prava, koji ima za cilj zaštitu Roma i očuvanje njihovih prava.
"Potrebno je dalje raditi na ubrzanju reformi kako bi se poboljšala sveukupna pozicija Roma u društvu. U tom smislu, pozivam donosioce odluka da osiguraju dovoljno finansijskih sredstava izdvojenih za inicijative za inkluziju Roma", naveo je Aggeler.
Dodao je da to podrazumijeva važno finansiranje akcionih planova za Rome u vezi sa stambenim smještajem, zdravstvenom zaštitom, obrazovanjem i zapošljavanjem, kao i za ostale programe.
"U isto vrijeme, snažno podržavamo veću inkluziju, uključenost Roma u izradu politika rada, u provedbu politika rada, kao i u sveukupno političko predstavljanje. Iako su najveća nacionalna manjina u BiH, romsko političko predstavljanje na svim nivoima vlasti je na izrazito niskom nivou, posebno kada su u pitanju žene", ocijenio je Aggeler.
Napomenuo je da je Misija OSCE-a u BiH spremna podržati vlasti u BiH u postizanju potpune realizacije prava i veće socijalno-ekonomske i političke uključenosti Roma u BiH.
Svjetski dan romskog jezika: Borba protiv zaborava i diskriminacije
Šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Bojana Urumova je kazala da je obrazovanje ključno s aspekta uključenosti, ali i za bolje poznavanje istorije romske zajednice.
Po njenim riječima, Vijeće Evrope je tu imalo važnu ulogu zbog toga što su pripremljeni dokumenti i materijali koji više ukazuju na bogatu istoriju romskog naroda svuda u Evropi i na njihov važan doprinos evropskoj kulturi uopšte.
"Ne treba potcjenjivati značaj ovog naroda niti njegovog doprinosa evropskoj i svjetskoj kulturi. Afirmacija ove kulture je veoma značajna", navela je Urumova.
Pozvala je sve da rade još više na njihovoj potpunoj uključenosti i afirmaciji.
Predstavnik Delegacije EU u BiH Alessandro De Giacomo je kazao da je EU u potpunosti predana poboljšanju socio-ekonomske integracije Roma u Evropskoj uniji, u zemljama proširenja i u svim drugim područjima.
Po njegovim riječima, Romska populacija u BiH, koja se procjenjuje na između 40 i 80 hiljada osoba, i dalje su žrtve duboko ukorijenjene socijalne ekskluzije.
"Kako bi se adresirala ova pitanja EU je angažovana u smislu pružanja političke i finansijske pomoći. Od 2007. godine Evropska unija podržava socijalnu inkluziju Roma u BiH. Ta pomoć je iznosila više od šest miliona eura, a pružena je kroz regionalne projekte, IPA projekte i tematski program za ljudska prava i demokraciju, te kroz evropski instrument za ljudska prava i demokraciju", naveo je De Giacomo.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.