Somun: Gadhafi može svašta učiniti
Najveće iznenađenje u revolucionarnom talasu koji je proteklih mjeseci zahvatio Bliski istok predstavljaju posljednja dešavanja u Libiji, ocijenio je danas u razgovoru Feni Hajrudin Somun, dugogodišnji izvještač s Bliskog istoka i bivši bh. diplomat, specijalist za ovaj region.
Niko ovo nije mogao predvidjeti
Somun navodi riječi poznatog britanskog analitičara da niko, ali baš niko nije mogao predvidjeti da će Gadafi pasti na ovakav način.
„To je velika zemlja s relativno malo stanovnika, s velikim prihodima od nafte, puna stranaca koji tamo rade... Znači da postoje neki tektonski pokreti kojih niko nije bio svjestan, ni u arapskom ni izvan njega. To je jedno nagomilano nezadovoljstvo mladih postojećim sistemima i vladarima“, kaže Somun.
On navodi da je to mladost koju drugi nisu "zarezivali", ni njihovi ni drugi narodi. Recimo, mladići i djevojke koji su digli pobunu u Libiji su dva puta mlađi od Gadafijevog boravka na vlasti.
„To nisu više generacije u 30-im i 40-im godinama koje su se etabilirale u sistemu, nego upravo mladi koji su mnogo bolje obrazovani, koji izuzetno poznaju nove tehnike komunikacija, tako da se ono što je krenulo u Tunisu lako prenijelo na Egipat, a iz Egipta u druge zemlje i na kraju u Libiju“, rekao je Somun.
Moguć krvavi plemenski rat
Međutim, on upozorava da bi u Libiji moglo doći do krvavog plemenskog rata. Pritom se pozvao na dopisnika britanskog dnevnika The Idenpendent Roberta Fiska, kojeg Somun posebno cijeni, a koji je proteklih dana obišao sve zemlje koje je zahvatila pobuna. Naime, Fisk je danas javio iz Tripolija da mu je jedan doktor rekao da je Gadafi ustvari "klinički poludio".
„Moguće je da on svašta uradi, ali očito nije spreman da izvrši samoubistvo. Istok zemlje se već otcijepio, dok se zapad još drži pod Gadafijem. Zbog toga može doći do nečega do čega nije došlo ni u jednoj drugoj arapskoj zemlji, a to je do strašnog, krvavog obračuna u kome će i neke stare plemenske nesuglasice doći do izražaja“, ocijenio je Somun.
Ipak, priznaje da su za njega događaji na Bliskom istoku predstavljali iznenađenje, kao i za druge promatrače koji su boravili u tom dijelu svijeta ili ga promatraju izvana.
Izbori svašta mogu donijeti
„Ovo je veliko iznenađenje. Moglo se pretpostaviti da će ti vladari, diktatori, šeici, kraljevi, razni Sadami jednog dana morati otići. Inače, za razliku od svih drugih regiona u svijetu, taj arapski svijet je karakterističan po najvećem broju diktatora, u velikom broju bivših oficira, od kojih nijedan nije penzioniran“, naveo je Somun.
Upitan da li smatra da će ove revolucije na kraju proizvesti demokratije ili događaji mogu skrenuti u neki ekstrem, Somun kaže da, nažalost, posebno kada se radi o Egiptu kao najvažnijoj od zemalja u kojima su se dogodile pobune, nema organizirane opozicije, niti organiziranog programa ili strategije.
„U uvjetima slobodnih demokratskih izbora
takvi programi se mogu javiti. Ovo je samo otvaranje procesa, jako dugog
procesa koji na duži rok, pet do deset godina, može da donese ono što nazivamo
demokratskim, fer i slobodnim izborima i slobodnom, odnosno parlamentarnom
demokratijom“, rekao je Somun.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.