Nina Babić, ambasadorica svjetske fondacije Playing For Change

Radiosarajevo.ba
Nina Babić, ambasadorica svjetske fondacije Playing For Change

Svjetska fondacija Playing For Change (PFC) svake godine poziva umjetnike, muzičare i volontere širom svijeta da na isti datum, 19. septembra, sviranjem i pjevanjem prikupljaju donacije za djecu i njihovo obrazovanje. Od Bona i Manu Chaoa do amaterskih umjetnika i uličnih svirača - ovoj se inicijativi iz godine u godinu priključuje sve više muzičara

Bosna i Hercegovina prvi put ima priliku da učestvuje u ovom projektu u kojem su već nekoliko godina aktivne i države regije. Fondacija djeluje od 2002. godine, a za ovogodišnji 'dan muzike za promjene' prijavljeno je 38 država učesnica i preko 127 događaja. 

Tim povodom razgovaramo sa Ninom Babić, jazz pjevačicom iz Sarajeva, koja je aktivna kao BH promotorka i organizatorica ovogodišnjeg dana Playing For Change. 

Radiosarajevo.ba: Playing for Change je veliki svjetski pokret muzičara – recite nam više detalja o tome?

Babić: Svjetski pokret nastao 2002. godine kada je Mark Johnson, dobitnik Grammy nagrade uvidio da želi dati svoj doprinos svijetu. On je spojio  muzičare iz cijelog svijeta te im je otvorio vrata raznolikosti. Zahvaljujući ogromnom uspjehu koji su ostvarili zajedničkim snagama, osnovana je i PFC fondacija za pomoć djeci iz cijelog svijeta.  PFC fondaciji i pokretu su doprinos dali i mnogi poznati muzičari kao Bono, Manu Chao.. 

Širom svijeta na isti dan muzičari se udružuju i sviraju predstavljajući svoju državu ali i bolji svijet i želju za promjenom. Sredstva koja se skupe zahvaljujući ovim ljudima namijenjena su djeci. Tako je ova organizacija do sada izgradila muzičke škole širom svijeta koje pokrivaju preko 800 učenika. Koncentracija je na područjima gdje djeca nemaju mogućnost za razonodu ili učenje. 

Radiosarajevo.ba: Vi ste predstavnica naše zemlje u ovoj velikoj fondaciji. Kakav doprinos mogu dati naši muzičari?

Babić: Playing for Change pokret i funkcioniše zahvaljujući muzičarima iz cijelog svijeta koji se pronalaze u njihovom sloganu da muzika ujedinjuje ljude i ostvaruje mir. Prvi put i naši muzičari postaju dio ove svjetske porodice i možemo zajedno pokazati koliko je zapravo raznolika i bogata muzička scena Sarajeva; Koliko je možda i kvalitetnija od one „prije rata“ te u isto vrijeme pomoći djeci iz BH kao i djeci svijeta, te pokazati da smo tu za njih, da ih podržavamo. Sutra će, kada naslijede ovo tlo koje mi zapravo posuđujemo od njih,  možda upravo zahvaljujući ovakvim projektima biti svjesni značaja zajednice i ljepote različitosti među nama kao i prihvatanja istog. 

Pozivam sve muzičare koji su zainteresovani i uviđaju značaj projekta da se jave na mail adresu sundaystories@outlook.com te da se priključe PFC porodici. Svi su dobrodošli i mali i veliki. Također pozivam sviju da izvrše i najmanju donaciju na http://playingforchangeday.org/show/sunday-stories-friends-for-pfc-day kako bi konačni ishod bio zaista ostvaren zajedničkim doprinosima. 

Radiosarajevo.ba: Šta će se u svijetu dešavati 19. septembra, a šta u našoj zemlji?

Babić: 19.septembra svijet će slaviti 5. godišnjicu Playing For Change dana. U preko 100 događaja, onaj iz BiH je uvrštemn među tri glavna.  U Sarajevu će se tokom dana svirati Štrosmajerovoj ulici ispred Katedrale, a navečer u Jazz Klubu Monument, koji su nam glavni pokrovitelji za realizaciju. Od sredstava koja prikupimo, 30%  će se usmjeriti na djecu iz naše zemlje, djecu iz Doma Bjelave. kao i za Hor Chorus Cadenza KUD Bulbul, u svrhu omogućavanja djevojkama iz hora da otputuju u Bugarsku gdje bi predstavljale BiH na takmičenju.    

Radiosarajevo.ba: Zanimljivo je da će u fokusu ovog događaja, kada je BiH doprinos u pitanju, biti jazz muzika. Kako to?

Babić: Kada sam stupila u kontakt sa gospođom Shaunom Murray iz PFC ona je prepoznala moj rad i rad mog sastava Sunday Stories kao kvalitetan i drugačiji pristup jazzu, moderniji. Potom je predložila da predstavljam našu državu i da  zajedno sa momcima iz Sunday Stories organizujem PFC dan u Sarajevu.  Mi sviramo i živimo jazz i blues ali niko nije uslovljen ovim žanrom kao jedinim na koncertu. Učestvovati će preko 30 muzičara navečer i isto toliko tokom dana tako da će BH i sarajevska publika svakako imati dosta za čuti. 

Samo neki od izvođača su: Sarajevo Big Band, Dixieland sastav, horovi: Za male i mlade, Suncokreti i Chorus Cadenza KUD Bulbul, dječiji plesni klub Lucca Dance, Adnan T.Trio, Vanja Rupar Congo Sastav, Don Guido sastav, Konvoj, Adna Mahić, Tarik Karačić, Renata Kurtalić, Amina Hamzić i mnogi drugi. Sve ovo ne bi bilo izvodivo bez gospodina Slobodana Svrze koji aktivno razmatra sa mnom svaki idući potez. Predivna je sama činjenica da ovoliko i više ljudi uviđa značaj i želi promjene. 

Radiosarajevo.ba  Da li sarajevska klupska jazz scena ima svojuj publiku i da li je dovoljno cijenjena?

Babić: Svakako da ima. Mi sviramo više od dvije godine i naši nastupi su poprilično redovni te postoji sklad ponude i potražnje. Ali, svakako ste ispravno naveli „svoja publika“ koju ne čini veliki broj građana. Zahvaljujući njima smo i motivisani da se usudimo na ovako veliki projekat. Mi se u svakom slučaju trudimo ispuniti određene kriterije te prije svega ponuditi kvalitet što će biti slučaj i 19.09. ne samo sa nama nego i sa našim prijateljima. 

Radiosarajevo.ba  Vokalni jazz je vaša velika ljubav i, mogli bismo reći, hobi? Da li biste se usudili baviti se ovim poslom profesionalno?

Babić: Ne bih rekla hobi. Previše sebe ulažem u ovo i rekla bih u najmanju ruku da mi je to strast, posebna ljubav bez koje se definitivno ne mogu zamisliti, predanost i jako mnogo truda i svakodnevnog rada. Tu pronalazim lični mir i neki drugi svijet. U ovom momentu sam zadovoljna koliko smo postigli, ali se ne bih usudila u BiH raditi isključivo Jazz toliko ponude i potražnje ipak nema još uvijek. Drugom vrstom muzike se ne želim baviti.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak