Konvergencija je tu, samo nam je ime novo

Radiosarajevo.ba
Konvergencija je tu, samo nam je ime novo

Dunja Mijatović je direktorica sektora za emitovanje Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine, te predsjedavajuća Evropske platforme regulatornih agencija (EPRA) već treću godinu. Svoje obrazovanje sticala je na univerzitetima u Sarajevu, Sussexu, Bolonji i Londonu a magistrirala je na temu 'Internet i sloboda izražavanja'. Upravo slobodu interneta smatra neprikosnovenom, uz izuzetak slučajeva kada jer riječ o internetskim sadržajima s kojima posla imaju sigurnosne službe, sudovi i tužilaštva. U sarajevskom Mediacentru promovirala je priručnik 'Smjernice o uređivačkoj etici“, namijenjen online medijima.



RadioSarajevo: Koliko Regulatorna agencija za komunikacije ima veze sa regulacijom korištenja interneta i sadržajem internet stranica registriranih u Bosni i Hercegovini?

Mijatović: Što se tiče sadržaja, mi ne možemo apsolutno ništa i to nije hendikep niti nešto što je nedostatak zakonske regulative, nego je to jednostavno standard za zakone koji se tiču regulacije sadržaja na internetu. Regulator može da utiče na ono što mu je dato mandatom a to su, prije svega, tradicionalni oblici emitovanja- radio i TV kuće, kablovski operateri itd.

Što se tiče izdavanja dozvola za internet servis provajdere (ISP) to je u našoj nadležnosti ali više u formi registracije. A onda su ti internet provajderi nadležni za stranice koje se nalaze na njihovoj domeni i samim tim oni mogu odgovarati ali isto tako u vrlo limitiranim slučajevima.

U demokratskim društvima, regulacija i kontrola interneta moguće su samo u kooperaciji međunarodnih službi sigurnosti, i samo u slučajevima terorističkih napada, iskorištavanja djece, trgovine ljudima ili ugrožavanja javne sigurnosti na neki drugi način.

To su situacije kada sigurnosne službe mogu zajedno sa sudom i tužilaštvom da odreaguju i stranicu skinu i na taj način blokiraju određenu vrstu sadržaja. Regulatorne agencije kao što je naša nemaju taj mandat niti bi smjele da ga imaju jer bi to predstavljalo direktnu cenzuru, što nije demokratski standard.

Osim ako ne radite ono što radi Kina i Saudijska Arabija, koje su drastičniji primjeri blokade, cenzure i filtriranja na radikalan način. Oni imaju potpunu kontrolu, biraju sadržaj ali ni u tome nemaju potpuni uspjeh, jer je to jednostavno nemoguće riješiti na takav način.


Radio Sarajevo: Predstavljeni priručnik bavi se etikom. S kojim etičkim problemima se najčešće susrećemo u online postoru?


Mijatović: Rađene su analize slučajeva u regiji i imali smo slučaj u BiH da je portal Sarajevo-x objavio priču o vantjelesnoj oplodnji, kako je uspješno izvedena u BiH, u klinici u Gradačcu - stvari koje su netačne. Kada je ta tema objavljena, u komentarima uz priču je objavljeno da nije tačna ali to nije ništa promijenilo.

A onda ista priča sugeriše da je to privatni tekst koji sponzoriše neku privatnu kliniku. Sve to stvari koje mogu da manipulišu ljudima i njihovim osjećajima pogotovo kad se radi o nekim bitnim stvarima kao što je eto to.

I smjernica koja je data da svaki sponzorisani tekst mora sadražava tu napomenu koja publici objašnjava da to nije nepristrasan tekst ili da je reklama. Međutim, ovdje nije bilo apsolutno nikakovog navoda i to je nešto što je propušteno da se uradi.

Mojim nekim letimičnim pregledom online medija i foruma koji su u BiH najčitaniji i najgledaniji, mislim da se dosta stvari u BiH promijenilo i mislim da dosta portala koristi obavezne napomene uz informaciju.

Naravno, tu postoje forumi koji su potpuno druga vrsta medija u smislu da imate anonimne autore koji raspravlju o bitnim temama kao što su politika, zdravlje, filmovi i uvijek su u tim dijelovima možete naći komentare koji nisu primjereni, koji su nedopustivi ali imate administratore koji su obavezni da reaguju na neprimjereni sadražaj i oni su ti koji odlučuju a ne neke druge ustanove.


Radio Sarajevo: Na temu interneta ste magistrirali. Kako ocjenjujete, uslovno rečeno, bh. dio online prostora?


Mijatović: Mi prosto zaostajemo što se tiče novih tehnologija, međutim da bi se stvari mijenjale trebala bi se povećati penetracija interneta.

Ne mislim da smo zaostali u smislu da kažem da su u Velikoj Britaniji portali profesionalniji. Profesionalniji su jer imaju puno bolju produkciju i puno više ekonomskih sredstava da to urade na taj način. Recimo, puno su interaktivniji i imaju više informacija.

Što se tiče profesionalnosti, ja opet moram reći - na stranu forumi koji su potpuno nešto drugo - web portali u BiH za one koje ja znam i oni koji su krenuli sa nekom vrstom novinarstva ne mogu reći da nisu dobri. Mislim da oslikavaju prije svega etičku situaciju ali mislim da ima nekada na online medijima puno boljih tekstova nego što ih pročitam u nekim novinama.


Radio Sarajevo: Konvergencija je odavno 'umrežila' naš život, sam nam je ime novo. Kako je Vi objašnjavate?

Mijatović: Jednostavno, to je nešto što se javilo prije par godina. Mi kad smo tek osnovani kao regulatorna agencija, bili smo nadležni samo za medije. Spajanjem sa agencijom za telekomunikacije, mi smo postali konvergentni. To znači da smo postali mjesto na kojem možete uraditi sve.

Jedan primjer konvergencije je mobilni telefon. Vi koristite mobilni telefon da biste razgovarali. U isto vrijeme, možete i vidjeti osobu. To je nešto što spaja više tehnologija u jednu i daje mogućnost da se preko jedne platforme emituje više sadržaja na različite načine.

Primjer koji ja navodim je Estonija. Oni su sada zemlja gdje možete sjediti i vidjeti nekog svog ko je možda u bolnici ili sjediti u autobusu, na stanici ili igrati se u parku a za to vrijeme imati pristup svim informacijama.

Možete vidjeti kakvo će vrijeme biti sutra, ako planirate ići negdje sa svojom djecom, možete naći informacije kako doći do određene zgrade, možete gledati film, možete se baviti naučnim radom. To je nešto što donose ta vremena novih tehnologija i konvergencije.

To je nešto što treba da donese našem društvu bolje sutra, da utiče na smanjenje siromaštva zato što se novim tehnologijama stvaraju nova radna mjesta, potiče opismenjavanje i nudi puno više informacija iz različitih izvora. Postajete puno više edukovani i raspolažete sa više informacija iz čitavog svijeta, a ne samo onim što diktira jedna politička partija ili određena radio i TV koju možete vidjeti.

To je po mom mišljenju nešto što će da nam donese bolje sutra i što prije se desi u BiH, biće bolje.


Radio Sarajevo: Ponovo ste izabrani za predsjedavajuću Evropske platforme regulatornih agencija. Time je ukazana čast Vama ali i onome što radi Regulatorna agencija u BiH.


Mijatović: Da ne budem lažno skromna, mogu da kažem da sam bila izuzetno počastvovana što sam izabrana za drugi mandat evropskog regulatora jer to je institucija profesije, potpuno politički neovisna ali institucija koja za svoje posmatrače ima i Evropsku komisiju i Vijeće Evrope i ono što je meni bila izuzetna čast jeste što dolazim iz BiH.

Bez obzira na probleme koje mi imamo na političkom poligonu i u pridruživanju Evropi, kolegama nije predstavljao nikakav problem da nekoga iz BiH prime potpuno otvoreno. Jednoglasno sam izabrana za drugi mandat ali ja mislim, prije svega, da je to rezultat rada kolega i kolegica u Agenciji.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak