Vlaisavljević: Oko 60 miliona KM uloženo u kulturne i sportske projekte širom Federacije BiH
Oko 60 miliona KM iz budžeta Federalnog ministarstva kulture i sporta za 2025. godinu, bilo je usmjereno na kapitalne projekte u gradovima i općinama širom Federacije Bosne i Hercegovine, s ciljem jačanja kulturne i sportske infrastrukture te obnove spomenika kulture i sakralnih objekata, izjavila je u petak, 13. marta, na godišnjoj konferenciji za medije ministrica Sanja Vlaisavljević.
Predstavljajući rezultate rada u prošloj godini, Vlaisavljević je govorila o raspodjeli budžetskih sredstava za kulturu, sport, mlade i zaštitu naslijeđa, realiziranim projektima te planovima kapitalnih ulaganja širom Federacije Bosne i Hercegovine.
Budžet ministarstva u 2025. godini iznosio je 79,799 miliona KM, od čega je oko 60 miliona KM usmjereno na kapitalne projekte.
Mirza Vranj plakala u sudnici: 'Ne mogu se ostvariti kao majka, a Pašić mi je psovao nerođenu djecu'
Prema njenim riječima, sredstva su korištena za jačanje kulturne i sportske infrastrukture, ali i za obnovu spomenika kulture i sakralnih objekata.
"Veliki je to iznos i ponosni smo što smo pomogli da se napravi makar manji korak u tim sredinama", kazala je Vlaisavljević, naglasivši da su sredstva usmjeravana i prema manjim lokalnim zajednicama, kojima često nedostaje infrastruktura koja okuplja stanovništvo.
Istaknula je da su projekti odabrani na osnovu prijedloga lokalnih zajednica, jer općine i gradovi najbolje znaju šta im je potrebno.
"Upravo ta saradnja s općinama i gradovima je iznimno važna, jer oni predlažu projekte rekonstrukcije i izgradnje infrastrukture koji su im najpotrebniji", navela je ministrica.
Za 2026. godinu budžet Ministarstva iznosi 66 miliona i 410 hiljada KM, od čega je za kapitalna ulaganja planirano 47 miliona KM. Vlaisavljević je najavila da će uskoro biti raspisan konkurs za infrastrukturne projekte u oblasti kulture i sporta, kao i za projekte zaštite spomenika kulture i sakralnih objekata.
Federalno ministarstvo kulture potpisalo prvi Sporazum sa Specijalnom olimpijadom BiH
Govoreći o radu ministarstva u oblasti kulture, navela je da je tokom 2025. godine organizirano više od 40 kulturnih događaja, što predstavlja značajan iskorak u radu institucije.
"Odlučili smo da ministarstvo ne bude samo administrativna institucija koja izdaje saglasnosti i mišljenja, nego da i samo organizira kulturne aktivnosti, kao što to rade mnoga europska i svjetska ministarstva", rekla je Vlaisavljević.
Dodala je da su u tim aktivnostima učestvovali i zaposlenici ministarstva, koji su organizirali izložbe, panel-diskusije i druge događaje, uključujući prezentaciju arhivske građe Zavoda za zaštitu spomenika.
Ministrica je naglasila i opredjeljenje ministarstva za transparentan rad, navodeći da su odgovori na upite javnosti dostupni na zvaničnoj internet stranici institucije.
U 2025. godini ministarstvo je zaprimilo 21 zastupničko pitanje i četiri zastupničke inicijative, a tokom godine na sjednicama Vlada Federacije Bosne i Hercegovine usvojeno je 65 materijala ovog ministarstva.
Govoreći o transferima u oblasti kulture i sporta, Vlaisavljević je istaknula da su u raspodjelu sredstava uključene i grupe koje su često marginalizirane, poput osoba s invaliditetom, paraolimpijskih sportista i njihovih klubova.
Ministarstvo je, kako je navela, prvi put potpisalo sporazum sa Specijalnom olimpijadom u Bosni i Hercegovini, što je rezultiralo i pismom zahvalnosti direktora svjetske olimpijade.
"Ti sportisti su najbolji ambasadori Bosne i Hercegovine, a često se zaboravlja koliko medalja donose u ovu državu", rekla je ministrica.
Dodala je da je prvi put potpisan i sporazum s krovnim kulturnim društvima u BiH, čime je, kako je navela, osigurana dugoročnija podrška njihovom radu.
Vlaisavljević je istaknula i da je završena strategija za mlade, koju je usvojila Vlada Federacije BiH te da je prvi put formiran Savjet za mlade koji će pratiti provedbu politika prema mladima i djelovanje institucija u toj oblasti.
Uručene plakete za vrhunske sportske rezultate: Podrška za najbolje ambasadore Bosne i Hercegovine
Govoreći o sportu, navela je da je ministarstvo prvi put uvelo nagrade i za sportiste iz neolimpijskih sportova, iako se postojeća uredba Vlade Federacije odnosi samo na olimpijske discipline.
"Mnogo je mladih ljudi koji i u neolimpijskim sportovima donose medalje sa svjetskih takmičenja i zaslužuju priznanje", kazala je Vlaisavljević.
Ministrica je podsjetila i da je od prošle godine u punom kapacitetu počela raditi Fondacija za sport, koja je već dodijelila stipendije sportistima i podržala projekte i nabavku opreme.
Govoreći o Fondaciji za kinematografiju, Vlaisavljević je odbacila tvrdnje da su sredstva za njen rad blokirana, navodeći da su sva sredstva dostupna na računu Fondacije.
Prema njenim riječima, iznos sredstava za Fondaciju je povećavan iz godine u godinu, te je za 2026. godinu planirano 3,5 miliona KM.
"Zadatak ministarstva je da osigura sredstva i nadzor nad zakonitošću rada Fondacije", kazala je ministrica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.