U povodu 26. godišnjice genocida u Srebrenici otvorena izložba „Povezi smrti“

5
Radiosarajevo.ba

Memorijalni centar Srebrenica – Potočari u saradnji s Univerzitetom u Sarajevu organizirao je izložbu „Povezi smrti“ u povodu obilježavanja 26. godišnjice genocida u Srebrenici.

Izložbu čini postavka fotografija iz arhive International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia (ICTY) i arhive Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari na kojima su prikazani povezi pronađeni u masovnim grobnicama na području Srebrenice. Osim postavke fotografija, izložbu prati katalog i šest bilborda postavljenih u Kantonu Sarajevu s porukom Da se ne zaboravi i ne ponovi.

Otvaranje izložbe upriličeno je u srijedu 7. jula 2021. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu, a izložbu su obraćanjima otvorili: prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, Azir Osmanović, kustos Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, i Dženat Dreković, editor izložbe. Moderatorica je bila mr. sc. Nadina Grebović-Lendo.

Rektor Škrijelj je prilikom obraćanja istakao da je fotografija jedan od najmoćnijih medija koji je u stanju da prenese ovu vrstu snažne poruke nenasilja i mira, te izrazio uvjerenje da ona neće zaobići nikoga od onih koji odluče posjetiti izložbu, pročitati katalog koji predstavlja ovu izložbu ili pak zastanu pred nekim od šest bilborda u Kantonu Sarajevu koji je najavljuju široj javnosti.

Svaki povez, svaka žica koju vidimo je tragedija razmjera koje su nepojmljive ljudskom umu koji vjeruje u ideale humanizma i čovječnosti, dobrim ljudima koji žele vjerovati da čovjek čovjeku nije vuk”, istakao je rektor Škrijelj.

Također, dodao je da, kao društvo i kao zajednica koja je preživjela genocid, imamo ozbiljnu, historijsku odgovornost da odlučno preuzmemo ulogu jednog od predvodnika globalnog pokreta koji će ustati protiv ratnih zločina i nasilja uopće kao načina kojim rješavamo naše sukobe i neslaganja.

„Svaki ovaj povez i svaku žicu čujem kao vapaj onih koji više nisu sa nama i koji do neba šalje poruku da zločin i nasilje nikada, ali nikada, ne mogu biti način na koji ćemo braniti razvoj čovječanstva i graditi budućnost zajednica u kojima živimo”, naglasio je rektor Škrijelj.

U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari smješteni su biblioteka, arhiv i muzej kao trajni čuvari sjećanja. Svakog dana se sjećamo, jedan dan pamtimo! Istina, dijalog i budućnost, poruke su koje često čujemo od ljudi koji rade u Centru.

Kustos Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari Azir Osmanović zahvalio je Univerzitetu u Sarajevu na saradnji pri organizaciji izložbe „Povezi smrti“. Također, podsjetio je da su Memorijalni centar Srebrenica – Potočari: spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine i Univerzitet u Sarajevu potpisali Memorandum o razumijevanju i saradnji, kojim su usaglasili neophodnost zajedničkog djelovanja i upravljanja projektima i aktivnostima u oblasti borbe protiv negiranja genocida, prava žrtava ratnih zločina, ljudskih prava, izgradnje mira i tranzicijske pravde.

Dokumentarne fotografije koje su predstavljene na izložbi nije bilo jednostavno izabrati iz kolekcija Memorijalnog centra. „Povezi smrti“ imaju svoju priču, oni su poruka da se ne zaboravi i ne ponovi.

Dženat Dreković, editor izložbe, istakao je da je fotografija, kao medij odabran za obilježavanje genocida u Srebrenici, jedan od ključnih faktora u dokazivanju ovog stravičnog zločina.

Fotografija je pouzdan svjedok događaja, ona čovječanstvu omogućuje da se prošlost percipira direktno, bez posrednika, u čemu je njena revolucionarna uloga. U osnovi fotografija je subverzivna ne kada užasava, iskrivljuje ili čak žigoše, nego kada je misaona. Upravo takva i jeste ova izložba, ona ni u kom slučaju ne smije da se shvati ili percipira na drugačiji način od onog što ona jeste i što ona predstavlja“, naveo je Dženat Dreković.

Izložba će biti otvorena za javnost od 12. do 16. jula 2021. godine u terminu od 10:00 do 13:00 sati u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak