"Tajni dnevnik" ispunio Pozorište mladih Sarajevo: Priča o odrastanju koja se tiče mladih i odraslih

0
Radiosarajevo.ba

Na sceni Pozorišta mladih Sarajevo večeras je izvedena predstava "Tajni dnevnik" u okviru 65. izdanja Internacionalnog teatarskog festivala MESS.

Kako se može vidjeti na fotografijama koje je zabilježio fotoreporer portala Radiosarajevo.ba, vladao je veliki interes publike za ovu predstavu.

Nastala je prema romanu Sue Townsend, a režiju potpisuje Petar Pejaković.

Novinarka Mirza Vranj traži pomoć: Nakon reakcije na antibiotike vraćaju je kući, a stanje sve gore

"Adrian Mole ima 13 godina i 3/4. Za Novu godinu donosi odluku da promjeni neke male, ali važne stvari u životu: da pere kadu poslije kupanja, da vježba svaki dan, da pomaže starima i siromašnima… Međutim, u narednih petnaest mjeseci njega će zadesiti razne muke: zaljubljivanje, preljuba, svađe i razvod roditelja, nasilje u školi, depresija, prva seksualna iskustva, siromaštvo… Adrian odlučuje da vodi dnevnik o svom životu i da se uhvati u koštac sa nedaćama koje su ga snašle.

Tajni dnevnik Adriana Molea je predstava namjenjena teenagerima, ali još više odraslima. To je ispovjest pubertetlije, ali i kolektivno povjeravanje svih onih koji čine ovu priču i predstavu. Tajni dnevnik je glavni junak. Govori nam o važnosti samosvijesti i povjeravanja. O značaju i hrabrosti čina da budeš potpuno otvoren. Predstava nas suočava i sa predrasudom da je pubertet buran period koji je nepodnošljiv i koji treba samo što prije da protutnji. Odrasli su, zapravo, mnogo nepodnošljiviji. Uz Adrianovu pomoć, pubertet se ukazuje kao ključan period u životu kada se formira čovjek. Ne samo kao period u kojem postajemo odrasla osoba, već i doba u kojem je posljednja prilika da zauvijek sačuvamo dijete u sebi. Tajna je, a to stalno iznova zaboravljamo: da je dijete mnogo superiornije od odraslog", rekao je o predstavi reditelj Pejaković.

U predstavi igraju: Issa Osmić, Anja Vujković, Hana Grđan, Haris Pašić, Ajla Cabrera, Mirza Dervišić, Edin Avdagić, Sanin Milavić, Alma Merunka, Edhem Husić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak