Skup prostih brojeva u Kriterionu

Radiosarajevo.ba
Skup prostih brojeva u Kriterionu

U četvrtak, 1. septembra, u Art kinu Kriterion počet će projekcije filma Skup prostih brojeva Saveria Costanza. Film će se prikazivati u terminu od 20:20 sati.

O filmu
Film Skup prostih brojeva zasnovan je na romanu književnika Paola Giordana, koji ga je kao njegov književni debi pretvorio u evropsku zvijezdu. Giordano, rođen 1982. godine i po zanimanju fizičar, zasnovao je priču na odnosu između dvoje ljudi u odnosu na dva prosta broja – oni se mogu podijeliti jedino sa brojem 1 i samim sobom. Samim tim su zauvijek ujedinjeni tim pravilom, ali i zauvijek rastavljeni.

Glavne ličnosti Mattia i Alice vode odvojene živote, koji se stalno prepliću, ali nikada ne uspijevaju da ostvare bliskost.

Skup prostih brojeva nominiran je za glavnu nagradu na filmskom festivalu u Veneciji 2010. godine. Kritičari dijele mišljenje da privlačnost filma, ali i romana leži u činjenici da junaci stalno pronalaze odraz u životu i osobi onog drugog i pokušavaju nešto od toga da stvore. Opisuju ga kao uznemiravajući, kompleksan i ubjedljiv, ali i kao divan portret različitosti, saopćeno je iz Kriteriona.

Saverio Costanzo je talijanski reditelj, koji je svoj režiserski debi ostvario 2004. godine filmom Private.

Film će na programu biti do 7. septembra, a karte se mogu kupiti po cijeni od 5 KM. Studenti uz pokaz indeksa ili studentske ID kartice kartu mogu kupiti za 4 KM.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak