Sjećanje na kralja hemije - Vladimira Preloga
U okviru večeri sjećanja, koja se organizuje povodom ovogodišnjeg Dana nauke u FBiH otvorena je izložba "Vladimir Prelog 1906-1998.", a upriličena je i projekcija filma "Sunčana ura nobelovca Preloga".
Večer "Sjećanje na kralja hemije" posvećeno bosanskohercegovačkom dobitniku Nobelove nagrade za hemiju Vladimiru Prelogu, u organizaciji Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke, upriličeno je u srijedu, 7. decembra u Galeriji kraljice Katarine u Mostaru.
Po riječima pomoćnika ministra za nauku i tehnologije Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke Jasmina Brankovića, izložba ima za cilj pokazati veze Vladimira Preloga s BiH, zemlje u kojoj je rođen i za koju je bio vezan do kraja života.
Poznati meteorolog objavio prognozu: "Neki dijelovi BiH bi mogli imati i do 30 cm snijega"
Dan kada je rođen sarajevski nobelovac Vladimir Prelog
Također, istaknuo je kako je vrlo značajan i film o Prelogu, a koji je bio zaboravljen više od 40 godina u arhivima raznih tadašnjih tv kuća, te da iz njega možemo nešto naučiti novo o tom nobelovcu.
''U filmu se obraća upravo Vladimir Prelog ali i tadašnji najeminentniji kemičari bivše zajedničke države koji govore o njegovom radu i značaju za razvoj hemije bivše Jugoslavije, ali i generalno'', prepričao je Branković ukratko film.
Ovom prigodom uručena su i priznanja "Prijatelj nauke" dobitnicima s područja Mostara, a to su profesroica Alena Huseinbegović, rektorica Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru, kao i Nastavnički fakultet tog univerziteta te Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti mostarskoga sveučilišta.
Sjećanje na našeg nobelovca: Vladimir Prelog bio je genije i briljantan um
''Ovo priznanje 'Prijatelj znanosti' zaista odražava dugogodišnji rad i sudjelovanje u istraživačko-naučnim projektima i generalno razvoju nauke jednog znanstvenog radnika'', istaknula je Alena Huseinbegović.
Dodala kako je sretna, što kao rektorica Univerziteta "Džemal Bijedić", nagradu može podijeliti s ostalim znanstvenim radnicima na tom univerzitetu koji su s entuzijazmom radili na promociji nauke u BiH, ali i šire.
Priznanja
Inače, ova priznanja je dobilo ukupno 15 organizacija i pojedinaca za uspjehe ostvarene u 2022. godini, a dobitnicima iz Zenice, Sarajeva i Tuzle priznanja su već ranije uručena. Nagrade su također uručene i studentima - korisnicima usluga univerzitetskih i sveučilišnih biblioteka koji su u 2022. godini najviše koristili knjižni fond, elektronske baze podataka i druge usluge ovih biblioteka.
Na današnji dan, prije 46 godina: Vladimir Prelog dobio Nobelovu nagradu
Jedan od dobitnika Ante Raič iz Čitluka, student četvrte godine, odnosno prve godine diplomskoga studija elektrotehnike, na prijedlog Sveučilišne biblioteke mostarskoga sveučilišta, kaže kako je svakodnevno vrijeme provodio u biblioteci, te koristio elektronske baze podataka po pitanju tehničkih projekta vezano za njegov studij.
Dobitnica ove nagrade je i Selma Muratspahić iz Gornjega Vakufa/Uskoplja na prijedlog Univerzitetske biblioteke Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru. Ranije je pak ove novčane nagrade u vrijednosti od 300 maraka dobilo još četvero studenata, i to Mirnesa Beganović iz Zenice, Selma Begić iz Bihaća, Denis Uzunuvić iz Sarajeva i Nisad Karabegović iz Tuzle.
Središnja svečanost u sjećanje na kralja hemije održat će se na sam Dan nauke - 12. decembra u Mostaru.
Federacija BiH danas prvi put u historiji slavi Dan nauke: Dragi naučnici, sretno vam!
Taj dan u FBiH obilježit će se i projektom "Danas istražujem" u saradnji s Asocijacijom srednjoškolaca u sklopu kojeg će 100 srednjoškolaca iz FBiH jedan radni dan provesti u nekoj od visokoškolsko i naučno - istraživačkih ustanova na svom području.
Federalno ministarstvo je svim osnovnim i srednjim školama te visokoškolskim ustanovama u FBiH preporučilo da dio nastave posvete bh. nobelovcu Vladimiru Prelogu s obzirom na to da se taj dan održava upravo u znak sjećanja na dan kada mu je 1975. godine uručena Nobelova nagrada za hemiju te u znak pijeteta ovom eminentnom bh. naučniku.
Inače, Dan nauke u FBiH je prvi puta obilježen 2019. godine na inicijativu Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke koju je prihvatila Vlada FBiH, te se obilježava svakog 12. decembra s ciljem popularizacije znanosti i znanstveno - istraživačkoga rada u javnosti, a posebno među učenicima i studentima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.