Počelo snimanje filma o Srđanu Aleksiću

Radiosarajevo.ba
Počelo snimanje filma o Srđanu Aleksiću

U Trebinju je 16. februara pod palicom srbijanskog režisera Srđana Golubovića, započelo snimanje filma "Krugovi" inspirisanog bosanskohercegovačkim herojem Srđanom Aleksićem.

Srđan Aleksić je Trebinjac i Srbin, rođen 1966., a umro zato što je kao pripadnik Vojske Republike Srpske od batinanja branio svog prijatelja i sugrađanina Bošnjaka. Za one, vjerujemo rijetke, koji ne znaju ko je bio ovaj mladić i zbog čega je ušao u istoriju i postao simbol hrabrosti, dobrote i humanosti  evo kratke retrospektive.

Aleksić, do rata amaterski glumac i plivačka nada, ušao je u historiju 21. januara 1993., kada je grupa rezervista Vojske Republike Srpske na trebinjskoj pijaci maltretirala i tukla Alena Glavovića, a Srđan mu priskočio u pomoć dok je nekoliko ljudi u blizini samo mirno posmatralo. Četvorica vojnika su potom umjesto Alena odlučili pretući Aleksića, a on je od zadobivenih povreda pao u komu. Preminuo je šest dana kasnije, 27. januara, a Srđanov otac je na smrtovnici napisao: "Umro je vršeći svoju ljudsku dužnost", rečenicu koja će ostati nešto poput krilatice kad god se spomene Srđanovo ime.

Višestruko nagrađivani srbijanski režiser Srđan Golubović započeo je snimanje filma po scenariju Srđana Koljevića, a snimanje u Trebinju, na gradskoj tržnici trajat će od 18. do 20. februara. Film čije je snimanje planirano do kraja aprila u Trebinju, Beogradu i njemačkom Haleu, trebao bi biti premijerno prikazam krajem ove ili početkom naredne godine.

Radnja filma odvija se 12 godina nakon herojskog i plemenitog čina, a u filmu je riječ o ljudima koji i dalje žive pod sjenkom događaja koji je u potpunosti obilježio njihov život. Priča prati trojicu ljudi; Bošnjaka Harisa koji živi u Njemačkoj, Markovog oca Ranka koji živi u Trebinju i Markovog najboljeg prijatelja koji živi u Beogradu.

Režisera je inspirisao herojski čin Srđana Aleksića, ali je odlučio promijeniti imena likova u filmu, a kako je nedavno istakao Golubović, on filmom pokušava odgovoriti na pitanje "da li čovjeku, kada učini nešto dobro, u bliskoj budućnosti to donosi nešto pozitivno?"

Glumačku ekipu čine Vuk Kostić, Leon Lučev, Aleksandar Berček, Nebojša Glogovac, Nikola Rakočević, Hristina Popović...

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak