Novi teatar započeo rad na plesnoj predstavi "Deinos"
Novi teatar, koji djeluje u sklopu JU Internacionalni centar igre, kulture, umjetnosti i mladih Novo Sarajevo (ICIKUM), započeo je rad na novoj plesnoj predstavi radnog naslova Deinos, u režiji i koreografiji Amile Terzimehić, koja će premijerno biti izvedena 10. oktobra.
Dramaturgiju potpisuje Emina Omerović, kompozitorica je Hanan Hadžajlić, dok kostimografiju i scenografiju potpisuje Lejla Hodžić.
U predstavi učestvuju Selma Alispahić, Iva Prgić, Mak Čengić, Matea Mavrak, Ana Šprajc, Ante Grizelj, Tarik Osmanagić i Lara Musal.
FK Sarajevo: "Upozoravali smo na ovakav scenarij, poručili su nam da Koševo nije naše vlasništvo"
Riječ deinos u starogrčkom jeziku označava ono što istovremeno izaziva strah i divljenje – nešto moćno, neukrotivo i opasno. Upravo taj paradoks predstavlja polazište predstave koja kroz savremeni plesni i performativni izraz istražuje kolektivno nesvjesno, patrijarhalne obrasce, mehanizme kontrole i različite oblike nasilja te načine na koje se strah i trauma upisuju u tijelo i prenose kroz porodicu, intimne odnose i kolektivno pamćenje.
Jedno od polazišta predstave je mit o Perzefoni, koji se ne tretira kao priča koju treba doslovno rekonstruirati, već kao prostor za propitivanje savremenog ženskog iskustva. Perzefonin silazak u Had postaje metafora uranjanja u kolektivne rane, strahove i potisnuta iskustva, ali i mogućnosti transformacije, otpora i ponovnog pronalaska slobode.
Počela prodaja ulaznica za predstavu "Galeb": Novi teatar otvara sezonu predstavom Selme Spahić
Predstava nastaje zajedničkim istraživanjem ansambla, kroz pokret, improvizaciju, koreografiju i razvoj performativnog materijala, pod idejom "(Ot)plesati sve ono o čemu šutimo."
Premijera predstave zakazana je 10. oktobra u sklopu zatvaranja Internacionalnog teatarskog festivala MESS.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.