Književno veče sa Kathrin Schmidt

Radiosarajevo.ba
Književno veče sa Kathrin Schmidt

Evropski rezidencijalni program za pisce i književne prevoditelje Sarajevo 2011 - 2012., Sarajevski otvoreni centar i Goethe-Institut organizuju književno veče sa Kathrin Schmidt u srijedu, 26. septembra 2012. u 18 sati, u prostorijama Goethe-Instituta (Bentbaša 1a). Djela ove njemačke književnice biće čitana na B/H/S i njemačkom jeziku, a moderatorica će biti Ivana Nevesinjac.

Kathrin Schmidt je rođena 1958. godine u Gothi. Studije socijalne psihologije završava u Jeni. 1986. godine, završava kurs na Institutu za književnost u Leipzigu i danas radi kao slobodna autorica, koja piše prozu i poeziju.

Dobitnica je mnogobrojnih nagrada, između ostalog i Leonce- i- Lena nagrade 1993. godine Najveći uspjeh do sada predstavlja njen autobiografski roman Nećeš umrijeti, koji je 2009. godine osvojio nagradu SWR televizijske kuće, kao i Njemačku nagradu za knjigu. Roman opisuje gubitak orijentacije i moći govora nakon krvarenja u mozgu jedne spisateljice, te proces njenog oporavka.

Evropski rezidencijalni program za književnike i književne prevoditelje zajednički je program Književne mreže TRADUKI i Sarajevskog otvorenog centra. Ideja programa jeste autorima_cama i prevoditeljima_cama pružiti mogućnost da mjesec dana intenzivno rade na svojim rukopisima, da se upoznaju sa društvenim i književnim prilikama u Bosni i Hercegovini, a da se istovremeno njihov književni i prevoditeljski rad predstavi bosanskohercegovačkoj publici.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak