Izložba '70 godina - Šta nam grad priča o prošlosti' otvorena u Historijskom muzeju BiH
Priču o fašizmu u Drugom svjetskom ratu te gradu koji je u više navrata 6. april obilježio - Sarajevu donosi izložba 70 godina - Šta nam grad priča o prošlosti, koja je otvorena danas u Historijskom muzeju BiH.
Postavka je dio velikog regionalnog projekta Dvostruki teret - učenje o nacionalsocijalizmu i holokaustu u Evropi, a nastala je kao rezultat učeničkog istraživanja i zajedničkih aktivnosti učenika i nastavnika Gimnazije Obala, kustosa Historijskog muzeja BiH i njihovih vanjskih saradnika, fotografa i dizajnera.
Realizira se u organizaciji Goethe-instituta Zagreb i uz podršku Evropske unije.
Izložba na nekoliko panoa donosi pet tematskih cjelina - Mjesta stradanja, Odrastanje u ratu, Žene u ratu, Priča o knjizi i gradu te Oslobođenje Sarajeva. Kroz crno-bijele fotografije i prateći tekst ova postavka kroz lokalnu historiju grada istražuje Drugi svjetski rat, te fenomen holokausta i stradanja. Ona govori o ljudima, žrtvama i počiniteljima te našoj kulturi sjećanja 70 godina poslije.
Direktorica Historijskog muzeja BiH Elma Hašimbegović pozdravila je brojne posjetioce izložbe, istaknuvši da je izložba poklon Muzeja Danu grada Sarajeva, 6. aprilu, kojom ujedno ova institucija obilježava i 70. rođendan.
"Izložba je od ostalih drugačija jer je namijenjena mladima i oni su je i kreirali iz druge perspektive. Historijski muzej BiH je i osnovan prije 70 godina da bi baštinio tekovine antifašizma i Drugog svjetskog rata", kazala je ona.
Direktor Gimnazije Obala Benjamin Hedžić naglašava da je proces učenja iz života i svjedoka vremena mnogo lakši i duže se pamti, dodavši da je projekt izložbe učenicima dao mogućnost da se bave istraživanjem i analiziranjem te dobiju mogućnost da znanje prenesu na svoje vršnjake.
Direktorica Goethe-instituta u BiH Charlotte Hermelink ističe da je tema holokausta važna Nijemcima prvenstveno što žele, kao počinitelji, pokazati respekt prema žrtvama Drugog svjetskog rata i jer vjeruju da se ne može graditi budućnost ako se kao narod, iz osobnih razloga, ne suoče s prošlošću.
Direktorica Goethe-instituta u Hrvatskoj i koordinatorica projekta Petra Vidović podvlači da projekt Dvostruki teret traje već godinu i djeluje u pet zemalja. Tokom njegove realizacije prikazana su dva dokumentarna filma koja su radili učenici iz Hrvatske, kazališna predstava, urađena privremena intervencija na trgu u Koprivnici te ova izložba u Sarajevu.
"Nadam se da je projekt pokazao koliko je važno baviti se prošlošću vlastitoga grada te to sagledati iz nešto drukčijeg ugla. Završnica projekta bit će ljetna škola u Novom Vinodolskom", kazala je ona.
Predsjednik Jevrejske zajednice BiH Jakob Finci podsjeća da se terminom holokaust obilježava najveći genocid u historiji čovječanstva, kada je tokom Drugog svjetskog rata ubijeno šest miliona Jevreja. Smatra da izložba mnogo govori fotografijama i faktima, te da pokazuje da je 10.000 Sarajlija izgubilo živote zato što su bili antifašisti.
Izložba će biti otvorena do 5. maja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.