FOTO: Dževad Karahasan promovirao novu knjigu
Biblioteka sedmičnog časopisa Stav, javnosti je večeras predstavila svoje prvo izdanje: trilogiju Što pepeo priča bosanskohercegovačkog književnika i predsjednika Društva pisaca Bosne i Hercegovine, Dževada Karahasana, javlja Anadolu Agency (AA).
Promocija je održana u Bošnjačkom institutu, Fondacija Adila Zulfikarpašića, čija sala je večeras bila puna zaljubljenika književnog djela Karahasana.
Autor Karahasan je prisutnima čitao odabrane odlomke iz promoviranog djela, a ulogu moderatora promocije imao je glavni urednik biblioteke Stav Filip Mursel Begović.
O djelu su prisutnima govorili njegovi recenzenti Alma Sarajlić i fra Mile Babić, koji su istaknuli da je ova Karahasanova trilogija zasigurno remek djelo i formom i sadržajem, a da je sadržana od tri romana o glavnom junaku mistiku Omeru Hajjamu i to Sjene smrti, Utjeha noćnog neba i Miris straha.
Promotori su naglasili da ovo djelo karakteriziraju konkretni i univerzalni odgovori autora na brojna pitanja, a da ga krasi jednostavno narativno pripovijedanje i uvjerljiv historijski opis života u Perziji u kojoj se odvija radnja romana.
Dževad Karahasan rođen je u Duvnu 1953. godine. Školovao se u Duvnu, Sarajevu i Zagrebu. Radio je kao dramaturg u Zenici, Sarajevu i Salzburgu, predavao na univerzitetima u Sarajevu, Salzburgu, Gottingenu, Berlinu. Knjige su mu prevedene na petnaest jezika. Između ostalog, napisao je romane: Istočni divan, Šahrijarov prsten, Sara i Serafina, Noćno vijeće, knjige pripovjedaka Kuća za umorne i Izvještaji iz tamnog vilajeta, te knjige eseja O jeziku i strahu, Dnevnik selidbe, Knjiga vrtova.
Dobitnik je brojnih međunarodnih nagrada i priznanja.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.