Malala ponovo u utrci za Nobelovu nagradu za mir

Radiosarajevo.ba
Malala ponovo u utrci za Nobelovu nagradu za mir

Bivši obavještajni analitičar Edward Snowden, papa Franjo i Malala Yousufzai ovogodišnji su favoriti za Nobelovu nagradu za mir koja će biti saopštena u petak, piše Tanjug.

Snowden, koji je svijetu otkrio širinu američkog prisluškivanja, jedan je od dobitnika "alternativne Nobelove nagrade za mir" prošlog mjeseca. Heroj za neke, izdajica za druge, on bi bio, piše AFP, izuzetno kontroverzan izbor za nagradu vrijednu 1,1 milion dolara.

Yousufzai, koja je bila favoritkinja i prošle godine, ove godine je u trci zbog svog zalaganja za obrazovanje djevojčica u Pakistanu zajedno sa papom koji se bori protiv siromaštva i jednom japanskom grupom paficista Japanese People Who Conserve Article 9.

Predviđanja ko će dobiti nagradu su ove godine još teža budući da je Nobelov komitet dobio rekordnih 278 prijava. Imena većine se ne znaju, a "šuška se" da su u trci za nagradu i Mihail Gorbačov, moskovski prodemokratski list Nova gazeta, ubijena novinarka Ana Politikovskaja.

Među potencijalnim favoritima je i ljekar iz Konga Denis Mukwege koji 25 godina liječi žrtve silovanja i aktivista Ales Bialitski iz Bjelorusije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak