Spomenik Zidaneovom udaranju Materazzija

Radiosarajevo.ba

Noć kada je francuski fudbaler Zinedine Zidane okončao svoju karijeru bila je veoma tužna noć za Pariz. Francuska je izgubila u finalu svjetskog prvenstva 2006., a ljudi su doslovno plakali po ulicama.

Zbog toga nije ni čudo što je jedan trenutak te bolne večeri osvanuo izliven u bronzi i postavljen ispred Pompidou Centra, pariškog muzeja moderne umjetnosti. Jedan od zloglasnijih trenutaka u historiji svjetskog sporta - Zizouovo čelo kako se spušta na prsa Marca Materazzija ovjekovječen je u statui nazvanoj Headbutt.

Skulptura je djelo alžirskog skulptora Adela Abdessemeda, a povezana je sa izložbom njegovih radova u muzeju.

"Ova statua prkosi tradiciji stvaranja statua u čast pobjede. Ona je oda porazu... Zidaneov pogled nadole podsjeća na Adama, protjeranog iz raja", rekao je direktor izložbe Phillipe Alain Michaud.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak