Apple zabilježio ogromnu potražnju za iPhoneom 17: Prihod premašio 143 milijarde dolara

1
Radiosarajevo.ba
Apple zabilježio ogromnu potražnju za iPhoneom 17: Prihod premašio 143 milijarde dolara

Američka tehnološka kompanija Apple objavila je poslovne rezultate koji su značajno nadmašili očekivanja Wall Streeta, a glavni pokretač rasta bio je iPhone 17.

U posljednjem kvartalu Apple je ostvario prihod od 143,8 milijardi dolara, u odnosu na 124,3 milijarde u istom periodu prošle godine. Prihod od prodaje iPhonea iznosio je 85,3 milijarde dolara, znatno više od 78,2 milijarde koliko su predviđali analitičari.

Riječ je o prvom punom kvartalu u kojem je iPhone 17 bio dostupan na tržištu, nakon što je predstavljen u septembru. Uspjeh dolazi u trenutku kada se Apple suočava s kritikama da zaostaje za konkurencijom u oblasti umjetne inteligencije, zbog čega je pritisak na ključne proizvode poput iPhonea bio dodatno izražen.

Ministarstvo odbrane raspisalo konkurs: Kraljevska vojna akademija Cranwell čeka vojnike iz BiH

Iz kompanije su saopćili da je trenutno u upotrebi čak 2,5 milijardi Apple uređaja širom svijeta. Izvršni direktor Tim Cook rekao je analitičarima da je zabilježen rekordan broj nadogradnji iPhonea, kao i dvocifren rast korisnika koji su prešli s Androida na Appleove uređaje.

Pozitivan rast zabilježen je i u Kini, tržištu na kojem je Apple u posljednje vrijeme imao poteškoća. Prihod u toj zemlji porastao je na 25,5 milijardi dolara, u odnosu na 18,5 milijardi godinu ranije.

"Potražnja za iPhoneom bila je zaista ogromna", izjavio je Cook.

Rezultati dolaze nakon izazovne 2025. godine, tokom koje se Apple suočavao s carinama i odgađanjem nove verzije glasovne asistentice Siri, za koju je Cook potvrdio da će biti dostupna tokom ove godine. Apple i Google nedavno su objavili partnerstvo prema kojem će Googleova AI i cloud tehnologija pokretati Appleove modele umjetne inteligencije, uključujući i novu Siri.

Ipak, kompaniju očekuju i izazovi. Proizvođači poluprovodnika sve više resursa usmjeravaju ka podatkovnim centrima, što je dovelo do nestašice memorije u tehnološkoj industriji. Cook je naveo da je Apple trenutno suočen s ograničenjima u nabavci, te da je teško predvidjeti kada će se ponuda i potražnja izbalansirati, piše CNN.

Dodao je da je nestašica imala minimalan utjecaj na prethodni kvartal, ali da bi se posljedice mogle više osjetiti u tekućem periodu.

Iako je linija iPhonea 17 uglavnom dobro prihvaćena, potražnja za modelom iPhone Air je slabija, pokazuju podaci istraživačke kompanije Consumer Intelligence Research Partners. Istovremeno, Apple će i dalje biti pod pritiskom da pokaže kako će umjetnu inteligenciju konkretno primijeniti u novim proizvodima.

Govoreći o budućoj zaradi od AI tehnologija, Cook je rekao da umjetna inteligencija "otvara širok spektar mogućnosti" kroz Appleove proizvode i usluge, te da je kompanija "vrlo zadovoljna" saradnjom s Googleom, koju je opisao kao partnerstvo i saradnju.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak