Jeff Bezos se sastao sa suosnivačem WhatsAppa na Mljetu: Pridružio se još jedan milijarder
Mljet je u ponedjeljak, 24. augusta, bio mjesto susreta dvojice svjetskih tehnoloških milijardera. Osnivač Amazona Jeff Bezos posjetio je Jana Kouma, suosnivača WhatsAppa, na njegovoj luksuznoj superjahti Moonrise, usidrenoj kod ovog hrvatskog otoka.
Jeff Bezos je na jahtu stigao u kasnim poslijepodnevnim satima, a društvo mu je pravio američki medijski mogul i milijarder Barry Diller.
Koum je na svoju jahtu stigao ranije istog dana, i to helikopterom, a nekoliko sati kasnije na Moonrise je stigao Bezos.
Rodna kuća Ive Andrića: Svjedok neraskidive veze Nobelovca i naše zemlje
Razlog njihovog susreta za sada nije poznat, ali je okupljanje trojice izuzetno utjecajnih milijardera privuklo veliku pažnju.
Moonrise je jedna od najluksuznijih superjahti koje trenutno plove Jadranom. Riječ je o oko 100 metara dugom plovilu, izgrađenom u nizozemskom brodogradilištu Feadship, prenosi HRT.
Suosnivač WhatsAppa Jan Koum ugostio je na svojoj superjahti Moonrise, usidrenoj kod Mljeta, osnivača Amazona Jeffa Bezosa i američkog medijskog mogula Barryja Dillera. https://t.co/lngKqcbEpW
— HRT Vijesti (@hrtvijesti) August 25, 2026
Na jahti može boraviti do 16 gostiju, uz posadu od 32 člana, a njena vrijednost procjenjuje se na gotovo 200 miliona eura (400 miliona KM).
Jan Koum, zajedno s Brianom Actonom, osnovao je WhatsApp 2009. godine. Kompaniju je 2014. kupio Facebook, danas Meta, za približno 19 milijardi dolara, čime je Koum postao jedan od najpoznatijih tehnoloških milijardera.
Svijet dobio prvog trilionaša. To znači da Elon Musk ima milion miliona dolara
Jeff Bezos je Amazon osnovao 1994. godine, a kompaniju je iz online knjižare pretvorio u jedan od najvećih svjetskih tehnoloških i trgovačkih sistema. Osim Amazona, osnivač je svemirske kompanije Blue Origin i vlasnik Washington Posta.
Bezos nije prvi put na hrvatskoj obali. Njegova superjahta Koru prethodnih godina plovila je Jadranom, uključujući i područje Mljeta. Koum je također ranije boravio u Hrvatskoj, a njegova Moonrise već je privlačila pažnju tokom krstarenja Jadranom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.