Priča o sarajevskim policajcima Davoru i Adisu: Počelo snimanje dokumentarnog filma "Ispod površine"
U Sarajevu je u toku snimanje dokumentarno-igranog filma "Ispod površine", koji je posvećen istražnom postupku s ciljem otkrivanja počinitelja ubistva sarajevskih policijskih službenika Adisa Šehovića i Davora Vujinovića.
Režiju i scenarij za film potpisuje višestruko nagrađivana novinarka, ratna reporterka, urednica, autorica dokumentarnih filmova Sanela Prašović Gadžo, dok realizaciju provodi produkcijska kuća TIM System u koprodukciji sa BHRT-om.
"Riječ je o projektu koji se realizuje u saradnji s pravosudnim institucijama i policijskim agencijama, uključujući Upravu policije MUP KS, državnu agenciju SIPA, Tužiteljstvo KS i Kantonalni sud u Sarajevu. Iskreno sam zahvalna svima koji podržavaju ovaj proces, jer samo zajedničkim snagama možemo na adekvatan način prikazati događaj koji je uzdrmao cijelu zemlju," izjavila je autorica filma Sanela Prašović Gadžo.
I kad je hladno, Baščaršija živi: Petak u znaku šetnje, turista i golubova
Počinje snimanje scena ubistva policijskih službenika
U noći sa četvrtka na petak, 30. na 31. januar 2025. godine, u periodu od 22:30 do 04:30 sati, na području općine Novi Grad Sarajevo, u ulicama Geteova i Bosanska, snimat će se scene ubistva policijskih službenika.
Ko je bio Tomo Buzov, po kojem je snimljen film nominovan za Oscara? Dao život spašavajući Bošnjake
"Scene uključuju simulaciju upotrebe vatrenog oružja i ovim putem želim obavijestiti građane da je riječ o unaprijed najavljenom i planiranom događaju, koji se provodi uz odobrenje i uz saradnju sa nadležnim institucijama, uključujući Upravu policije MUP-a Kantona Sarajevo. Građani koji žive u ovom naselju ili se u tom periodu nađu u blizini snimanja, ne trebaju osjećati zabrinutost jer će sve aktivnosti biti provedene pod stručnim nadzorom i uz poštivanje svih sigurnosnih procedura", saopćili su iz Uprave policije MUP-a KS.
Produkcijska kuća TIM System, Uprava policije MUP KS i svi uključeni u realizaciju ovog projekta iskreno zahvaljuju građanima na razumijevanju i podršci. Njihova saradnja još od oktobra prošle godine, kada je film i počeo da se snima, doprinosi uspješnoj realizaciji koja ima za cilj da na dostojanstven način osvijetli ovaj tragični događaj.
Podsjećamo, policajci Adis Šehović i Davor Vujinović ubijeni su na dužnosti u naselju Alipašino Polje, 26. oktobra 2018. godine.
Za njihovo ubistvo Kantonalni sud u Sarajevu je 26. decembra 2024. izrekao prvostepenu presudu Savi Marinkoviću i to kaznu dugotrajnog zatvora u trajanju od 45 godina, Aleksandar Macan je osuđen na kaznu od 15 godina zatvora, dok je ranije Marku Trifkoviću izrečena kazna zatvora također u trajanju od 15 godina.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.