"Wall street se budi"
Radiosarajevo.ba
Foto: AP
Američka investicijska kuća Goldman Sachs je ovog tjedna objavila rekordnu dobit. "Wall Street se budi", objavljuju financijski listovi. Kritičari dodaju: "Ali naša noćna mora onda ostaje."
Gotovo 14 milijardi dolara prometa u proteklom kvartalu, 2 milijarde i 700 miliona dolara dobiti. Prije isplate dividendi, plus je čak još veći: 3 milijarde i 400 hiljada dolara.
Goldman Sachs je svojim poslovnim rezultatima mnoge ostavila bez daha, jer to su najbolji poslovni rezultati od rekordne godine 2007.
Mnogi mešetari Wall Streeta ili Londona su puni nade: opet je krenulo i opet se mogu zarađivati milioni.
"Opet isto ludilo"
Sve je zaboravljeno! Sada je sve opet kao i prije! Pa čak i ako se uzme u obzir kako je golem udio prometa i dobiti Goldmana Sachsa upravo promet vrijedonosnicma državne pomoći posrnulom gospodarstvu.
Zato, dok "Wall Street Journal" piše "posao na Wall Streetu opet ide", "New York Times" opisuje stanje riječima analitičara Brada Hintza: "Opet su počeli griješiti."
Jer dok se donedavno nije smjelo niti spominjati pitanje nagrada direktorima, financijske institucije su opet počele dijeliti gotovo iste plaće i premije kao i prije krize.
Samo u prvom kvartalu je šest najvećih američkih banaka - sve odreda korisnici državne pomoći - ukupno 36 milijardi dolara za "kompenzacijske isplate". Oni pak to objašnjavaju "održavanjem humanog kapitala".
"Neke magične sile" pohlepe
Ali je upravo taj "humani kapital" i izmislio produkte financijskog tržišta poput Collateralized Debt Obligations kroz koje se srušila čitava kula od karata tržišta nekretnina. U međuvremenu, nije izglasan baš nikakav zakon ili propis koji bi to zabranjivao - i ne čudi da se čak i takve očite financijske besmislice pojavljuju opet. I opet nalaze kupce.
Slyvain Raynes iz savjetničke tvrtke R&R već je sklon govoriti o nekakvim "magičnim silama" kada netko nešto izmisli i kada onda i drugi spekulanti jednostavno moraju kopirati to što se čini. Nema niti novih zakona i propisa za agencije o dodjeli rejtinga: opet se takvi proizvodi ocjenjuju najvišom ocjenom - i svi se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo.
Zlatni toranj u ruševinama
"Zlatnima" sa Wall Streeta je ova straćara sada pretijesna. Najbolji primjer tog "humanog kapitala" je i posljednji predsjednik uprave propale institucije Bear Stearns, Alan Schwartz. Njega čeka novo direktorsko mjesto kod investicijske kuće Guggenheim Partners. Njegov komentar za "Wall Street Journal": "Sudbina mi je dala priliku početi od početka."
I Goldman Sachs, nakon rekordne dobiti, želi pokazati što može: iako je na Wall Streetu - sada mislimo na ulicu u srcu New Yorka, prepuno praznih ureda tvrtki koje su propale u ovoj krizi, ona je odlučila preseliti u novu centralu, neboder od 43 kata u samom poslovnom srcu Manhattana. Cijena? Prava sitnica: 2,4 milijarde dolara.
dw-world.de/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.