Privrednici Cazina dokaz uspjeha: Uz pomoć države spriječili bi odlazak mladih
Iako tvrde da bi mogli daleko više postići uz razumijevanje i podršku viših nivoa vlasti u BiH, zbog toga neće odustati od posla jer cjelokupan proizvodni asortiman izvozi na tržišta širom Europe.
"Nažalost živimo to nekakvo novo vrijeme kako smo ga mi u Krajini nazvali. Takoreći ta neka socijalna nesigurnost naših žitelja tjera ih da traže taj bolji put, neku bolju sigurnost. I nažalost često mnogi odu u neku neizvjesnost. Nije to tako baš ni sjajno ni bajno kako se to prezentira", rekao je Irfan Durić, predsjednik Udruženja privrednika Cazina.
On ističe kako bi uz podršku vlasti zaustavili odlazak mladih, te da bi čak privukli mlade ljude sa zapada da dolaze raditi u BiH.
Zakone prilagoditi privrednicima
Durić je istaknuo kako je na području toga grada preko 2.000 registriranih malih i srednjih poduzeća, odnosno da ih je zajedno s obrtima ukupno 2.700.
"Međutim, vjerovatno je to nedostatno. Naša prednost je što smo mi tu gdje jesmo i što smo naslonjeni blizu te famozne granice sa zapadom pa smo tu u nekom povlaštenom položaju kada je to u pitanju. Prednost je i što imamo ogromno razumijevanje kada je grad u pitanju, kada je lokalna zajednica u pitanju i kada su naši poslovi i naše potrebe u pitanju. Tu nailazimo na ogromno razumijevanje i imamo potporu. Međutim, to je nedostatno za opstojnost i za razvoj. Ogromni su, kako mi to Krajišnici, znamo reći nameti. Kada bi se tu zakon promijenio i kada bi se prilagodio nama koji zapošljavamo određeni broj radnika, mislim da bi se mnogo toga olakšalo.", cijeni Durić.
Međutim, navodi, oni koji se bave tim ima osjećaj da nemaju baš nekakav određeni sluh kada je taj način organiziranja u pitanju, a iz kojih razloga ni sam ne zna zašto.
Kada je riječ o lokalnoj, odnosno gradskoj zajednici sigurno je, kaže, stavljena na raspolaganje svima i navodi kako to može potvrditi svaki poduzetnik na području grada Cazina. U prioritetima su, ističe, naglasili svoje potrebe u prikupljanju određenih dokumenata, preregistraciji, ono što je u domenu grada.
"Mislim da je ovo jedini grad u Federaciji BiH i u državi smijem slobodno reći, koji izdvaja poticaje za poljoprivrednike, za malinare, za mljekare, nama koji se bavimo ovom djelatnošću, trgovačkom i uslužnom i nekom drugom su na raspolaganju kada su pojedini kapaciteti u pitanju", ističe Durić.
Rad i poštenje recept za uspjeh
Vlasnik kompanije iz Ćoralića Hasib Hasagić trenutno zapošljava 35 radnika. Ističe kako je čak deset zaposlenih s fakultetskom diplomom, od kojih su dva i magistri struke, mnogi profesori, a među zaposlenim su i po dvojica inženjera mašinstva i informatike.
"Recept uspjeha je rad, poštenje, redovne plaće i pošten odnos prema radniku. Nažalost i kod mene, ali ne u takvom broju ljudi odlaze, kao uostalom i u cijelom Unsko-sasnkom kantonu. Mi smo jedan servis za zapad. Obučimo ljude, a oni odoše. Ne snađu se svi ni gore. Bilo bi mi drago da svi uspiju, ali nažalost možda 10 do 20 posto se snađe gore dobro, ovo ostalo bude ili izvarano ili počinju se kao u posljednje vrijeme vraćati. Ja sam trenutno puno vani i vidim te situacije gore šta se dešava. Nije baš ono sve sjajno kako se priča. Ali, nažalost ipak, je bolje nego ovdje kod nas. Mene lično što se tiče i moje firme ja mislim da ova država ima finu perspektivu samo što joj treba dobrih rezova, dobrih promjena", poručuje Hasagić.
Hasagić kaže kako mu treba još radnika, ali da ih trenutno nema na tržištu. Moglo bi se, veli Hasagić daleko više, kada bi bilo malo razumijevanja nadležnih.
Dok mnogi razmišljaju o odlasku Haris ostaje
I dok privrednici u Bosni i Hercegovini čekaju da ih se razumiju diljem Europe su njihovi proizvodi prepoznati i prihvaćeni. Sve to zadovoljava i radnike, te šef proizvodnje u kompaniji Hasagića, Haris Kapić kaže kako je zadovoljan poslom i ne namjerava napuštati domovinu.
"Ja nemam namjeru otići. Lijepo mi je. Blizu mi je kuća radnom mjestu, a zadovoljan sam. U posljednje vrijeme to je trend i kod nas ovdje da mlađi napuštaju i ovu firmu, ali većinom i Cazin i BiH. To se može popraviti sa jednom vlasti i nadležnih organa da to dovedu u neki red i poprave uslove. To je malo širi pojam. Može se nešto napraviti da se mladi zadrže ovdje. Oni koji su odlučili oni će otići, a ovi koji ne oni će ostati", smatra Kapić.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.