Oporezivanjem toplog obroka do većih plaća
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine intenzivno priprema nove reformske mjere s ciljem proširenja porezne osnovice za obračun plaća na naknade za topli obrok i prijevoz, koje bi trebale ići u korist radnicima, posebice nakon usvajanja izmjena Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju.
Prema najavama iz federalne Vlade, proširenje porezne osnovice i na naknade koje nemaju karakter plaće, koristit će i poslodavcima, jer će istodobno biti smanjeni doprinosi, odnosno, opterećenje na plaću.
Analize koje su napravljene u Vladi FBiH pokazuju da na prosječnu neto plaću, koja u Federaciji BiH iznosi 846 KM, radnici mjesečno dobivaju još minimalno 195 KM naknada za topli obrok i prijevoz.
Nemali broj poslodavaca, na što su nedavno upozorili i iz federalne Porezne uprave, isplaćuje još i veći neoporezivi dio plaće, čiji iznos dostiže gotovo 350 KM. Za sada se, ipak, najavljuje da će u poreznu osnovicu biti uračunate naknade u minimalnom iznosu od 195 KM, što će prosječnu plaću u Federaciji BiH, koja je trenutno 846 KM, povećati na preko 1.000 maraka.
U federalnoj Vladi istodobno računaju da će, nakon provođenja ovih reformskih mjera,opterećenje na neto plaće, koje trenutno u FBiH iznosi 63,43 posto, biti svedeno ispod 51 posto (kao i susjednim zemljama), čime bi se stvorile pretpostavke za privlačenje stranih investicija.
Direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH Mladen Pandurević kaže da oni nemaju ništa protiv da se postepeno stvaraju uvjeti za proširenje osnovice za obračun poreza i doprinosa, ali iznosi i prijedloge svojih kolega.
„Očekujemo da se povećanjem osnovice smanjuje stopa i da, u suštini, poslodavac u apsolutnom iznosu treba isplaćivati manje. Ako je, na primjer, osnova za obračun plaće 100 KM, a porezi i doprinosi iznose 10 maraka, koliko mora platiti poslodavac, mi nemamo ništa protiv da se osnova proširi i na 200 KM, ali onda stopa doprinosa koja se plaća mora biti 4, 5 KM“, slikovito objašnjava Mladen Pandurević.
On ističe da nitko ne spori da su opterećenja poslodavaca, odnosno cijena rada, preveliki i da upravo Reformska agenda govori o bitnom rasterećenju poslodavaca kroz cijenu rada. U tom smislu direktor Udruženja upozorava da se opterećenja poslodavaca više ne smiju povećavati kroz nove parafiskalne namete.
S druge strane u Vladi FBiH jamče kako će ova mjera biti neutralnog fiskalnog karaktera, da poslodavci neće biti dodatno opterećeni, niti je cilj da se radnicima umanje neto primanja.
„Naš konkretan prijedlog je da se postepeno stvaraju uslovi za proširenje porezne osnovice i da se smanjuje mogućnost manipulacije.
Topli obrok se isplaćuje u iznosu od 340 KM, koliko je ranije iznosila minimalna plaća, i na to se ne plaća nikakav porez i doprinos. Mi znamo da mnogi manipuliraju, da smanjuju plaće i povećavaju topli obrok, ali tražimo suštinske promjene. Opterećenja za društveno odgovorne poslodavce moraju se smanjiti, kako bi taj novac uložili u nove pogone, u nova radna mjesta“, smatra Mladen Pandurević.
Direktor Udruženja poslodavaca Federacije BiH također napominje da država mora omogućiti poslodavcima da dio zarade reinvestiraju u proizvodnju, dok se ostatak prihoda može oporezovati drugim mjerama.
„Suština je u tome da je naš proizvođač nekonkurentan i da se njegov proizvod cijenom i kvalitetom ne može boriti s konkurencijom iz inostranstva. Zato su neophodne hitne reforme“, zaključuje Pandurević.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.