BiH i Kosovo najkorumpiranije zemlje Balkana

Radiosarajevo.ba
BiH i Kosovo najkorumpiranije zemlje Balkana
Ilustracija: RFE

Hrvatska je najmanje korumpirana zemlja na Zapadnom Balkanu, i njeno mjesto na ljestvici koju godišnje sastavlja Transparency International nije se promijenilo u odnosu na 2009.

Naši zapadni susjedi tako su i dalje na 62. mjestu. S druge strane, Bosna i Hercegovina je na 91. mjestu, uz Jamajku, Liberiju, Džibuti i Gambiju. Ipak, do pomaka je došlo, prošle godine naša je zemlja bila na 93. mjestu.

Samo je Kosovo, od zemalja Zapadnog Balkana, lošije rangirano od BiH. Najmlađa evropska država zauzima 117 mjesto od ukupno 178.

Srbija je na 78. mjestu i bilježi značajniji napredak u odnosu na prošlogodišnje rangiranje. Crna Gora također bilježi rast: ove godine je na 69. mjestu.

Slovenija je daleko iznad svojih nekadašnjih komšija. Ova članica Evropske unije zauzima zavidno 27. mjesto, a bilježi i blagi napredak.

Najmanje korumpirane zemlje na svijetu su Danska, Novi Zeland, Singapur, Finska, Švedska, Kanada, Holandija, Australija, Švicarska i Norveška.

Sjedinjene Američke Države su na 22. mjestu, iza Velike Britanije (20), Njemačke (15) i Japana (17). Francuska je na 25. mjestu, iza, primjerice, Čilea i Urugvaja.

Kina, nova svjetska sila, zauzima 78. mjesto, Rusija je na nevjerovatnom 154. a Iran na 146. mjestu.

Najviše korupcije ima u zemljama u kojima se, uglavnom, ratuje. Najlošije je rangirana Somalija, a ispred nje su Mijanmar, Afganistan, Irak, Uzbekistan, Turkmenistan, Sudan i Čad.

Indeks je sastavljen od 13 različitih stručnih i poslovnih istraživanja provedenih u periodu između januara 2009. godine i septembra 2010. godine.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak