Jedan od vodećih ljudi Mercedesa: "Ili manja plata, ili duža radna sedmica"
Jedan od vodećih menadžera Mercedes-Benza je pozvao na raspravu o troškovima rada u Njemačkoj, ocijenivši da je zahtjev ljudima da ponovo duže rade.
"Treba ozbiljno da razmotrimo vraćanje radne nedjelje od 40 sati", rekao je za poslovni dnevnik Handelsblatt, predsjednik nadzornog odmora Mercedesa Martin Brudermüller.
Radna nedelja od 35 sati je standard, mada ne zakonski obavezujuć, u kompanijama automobilske industrije, uključujući Mercedes-Benz, koje zapošljavaju pod kolektivnim ugovorom, piše dpa.
Historijski gol Messija je morao biti poništen? Legenda jasna: "Ovo je čista i očita greška"
Poslodavci i zaposleni u metalskoj i elektronkoj industriji, koja pokriva i automobilski sektor, kasnije ove godine počinju pregovore o novom dvogodišnjem kolektivnom ugovoru. Brudermüller upozorava da je rad u Njemačkoj preskup u međunarodnom poređenju.
"Više nemamo prednost nad ključnim konkurentima u produktivnosti. Imamo dvije mogućnosti: ili da smanjimo plate, ili da ljudi duže rade za istu platu", rekao je Brudermüller, koji je ranije bio generalni direktor hemijske industrije BASF. On je odmah dodao da prva opcija u praksi nema smisla.
Upitan o produžetku radnog vijeka, Brudermüller je rekao da zbog sve starijeg stanovništva, ekonomski rezon ukazuje da njemački sistem "ne može biti finansiran bez dužeg rada." Osim toga, nastavio je, duži radni vijek doprinosi zdravlju i aktivnosti u poznijem dobu, tvrdeći da "rad ljudima daje i strukturu, učešće i smisao života."
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.