Važni savjeti za vozače: Šta treba skloniti iz automobila kad su 'vreli' dani
Elektroničke uređaje (mobitele, laptope…) te sprej-doze (dezodoranse, dezinficijense…) ne ostavljajte u automobilu na jakom suncu, mogu eksplodirati i zapaliti se.
U automobilu u ljetnim mjesecima može biti neugodno vruće. Ali oprez: neki svakodnevni predmeti mogu čak eksplodirati na vrućini.
Dovoljne su jednostavne mjere opreza! Kad je automobil na žarkom suncu, iznutra brzo postane još toplije nego izvana temperature mogu porasti iznad 50-60 stepeni te se sve unutar vozila također brzo i intenzivno zagrijava.
Senadin Lavić: Naša odgovornost za Bosnu
To može uzrokovati probleme ne samo ljudima i životinjama, koje ljeti nikako ne bi smjele boraviti u automobilu sa zatvorenim prozorima i vratima.
Može biti jednako opasno za elektroniku: ako su mobiteli, laptopi…. izravno izloženi suncu u zaključanom vozilu, mogu čak i eksplodirati.
Litij-ionske baterije, koje imaju visoko koncentriranu energiju povećanjem topline povećavaju energetsku koncentraciju iznad kritične razine te može nastati eksplozivno samozapaljenje.
Ford objavio kada prestaje proizvodnja Fieste
Dezodorans, sprej protiv komaraca, dezinfekcijska sredstva ili gazirana pića mogu eksplodirati na temperaturama od 50 stepeni i više. Stoga sve te predmete, nakon izlaska iz automobila treba spremiti u gepek. Tamo je obično hladnije i predmeti su zaštićene od izravnog sunčevog svjetla i topline.
Istodobno i važna sigurnosna zaštita, jer ostavljen vrijedan elektronički uređaj u kabini može motivirati lopova da vam razbije prozor, provali bravu… te napravi i dodatnu štetu, osim krađe ostavljenih predmeta u automobilu, piše Autoportal.hr.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.