Lažiranje kilometraže na automobilima - na kojim vozilima to više nije moguće uraditi
Odredba Evropske unije iz 2017. godine o zaštiti od manipulacije s brojačem kilometara se još ne primenjuje dok istraživanje Njemačkog autokluba (ADAC) dokazuje da se kilometražom automobila i dalje može lako manipulisati.
Međutim, dva njemačka proizvođača automobila sada tvrde da imaju rješenje.
Nameštanje kilometraže je danas rutina i nudi se već od 50 eura. Policija pretpostavlja da je svakom trećem prodatom polovnom automobilu u Njemačkoj namještena kilometraža.
Prvo ime pobjede nad Hrvatskom: 'Došao sam povrijeđen da pomognem BiH, sretan Dan državnosti'
Prevaranti povećavaju vrijednost u prosjeku za 3000 eura po automobilu, varajući kupce polovnih automobila ili lizing kuće. Procijenjena ukupna šteta u Njemačkoj je oko 6 milijardi eura godišnje, navodi Revija HAK.
Ovo su znaci koji mogu da vas upozore na pucanje gume
Uredba EU 2017/1151 formalno propisuje da kilometraža u automobilu mora da se sistematski čuva. Zakon se od septembra 2017. primjenjuje na nove modele vozila, a od septembra 2018. na sve nove automobile.
Međutim, sve do danas nedostaje detaljna lista kako bi ta zaštita trebalo da izgleda i koje neutralno tijelo bi trebalo da je provjerava. Rezultat svega toga – varanje se nastavlja, ali ne na svim automobilima.
Prilikom pregledavanja relevantnih sajtova s polovnim vozilima, stručnjaci ADAC-a su primijetili da se to više ne odnosi na Audi A3 (od 2020.) i VW Golf 8 (od kraja 2019.).
Ovi modeli su bolje zaštićeni od prevare s kilometražom od mnogih konkurenata. Razlog su novi kompjuterski čipovi s HSM-om (Hardware Secure Module) koji se koriste za zaštitu kilometraže.
Volkswagen najavljuje i nove mjere za sprječavanje namještanja kilometara.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.